banner610

banner609

Kadın Örgütleri: “Hafize Kurban İçin Adalet İstiyoruz”

Denizli’de 27 Ağustos 2019 tarihinde, boşanmak üzere olduğu eşi Hafize Kurban’ı sokak ortasında bıçaklayıp, boğazını keserek öldüren zanlı koca bugün 6. defa hakim karşısına çıktı. Denizli’de davayı takip eden kadın örgütleri adliye binası önünde “Hafize için adalet istiyoruz” dedi.

GÜNDEM 03.07.2020, 19:08 Kahraman Kahraman
Kadın Örgütleri: “Hafize Kurban İçin Adalet İstiyoruz”
banner858
banner931

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde çocuklarının gözü önünde boşanma sürecinde olan eşi Hafize Kurban’ı sokak ortasında bıçaklayıp ardından da boğazını keserek öldüren zanlı koca bugün 6. defa hakim karşısına çıktı. Zanlı Uğur Kurban’ın avukatı 65 yaş üzeri olduğu için ceza evine giremediğini ve zanlı ile görüşemediğini belirterek davanın ertelenmesi talebinde bulundu. Dava 23 Temmuz 2020 Perşembe gününe ertelendi. Kadın örgütleri Denizli Adliyesi önünde toplanarak dava ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kadın örgütleri adına gazetecilere açıklamalarda bulunan Ebru Koç, “27 Ağustos 2019'da çocuklarının gözü önünde ayrılmak istediği eşi tarafından sokak ortasında boğazı kesilerek öldürülen Hafize Kurban’ın karar duruşmasına dahil olmak için toplandık. Davanın başından itibaren kamuoyu oluşturmak ve kadın cinayetlerini devlet politikalarından ayrı tutmaya çalışan anlayışın karşısında durmak için buradayız. Hafize Kurban cinayeti de tüm kadın cinayetleri gibi bu güvencesizliğin ve önemsizliğin sonucudur” dedi.

“Tüm kadınlar için, korkusuzca yaşayabilmek adına adalet istiyoruz”
Koç, “Bizleri katletmeye ve sömürmeye ant içmiş bu zihniyetin karşısında sokaklarda, alanlarda, mahkeme koridorlarında haykırmaya devam edeceğiz. Dava sonucunda verilecek kararın hepimizin yaşam hakkını etkileyeceğini önemle hatırlatmak isteriz. Bir kişi daha eksilmemek için adaletin katil zanlısının en ağır şekilde cezalandırmasını talep ediyoruz. Hafize Kurban için, öldürülen tüm kadınlar için, korkusuzca yaşayabilmek adına adalet istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir