MÜZİKLE EĞİTİM BEYNİ GELİŞTİRİR

Denizli Otizm Derneği’nin (DOD) Aileler Soruyor Uzmanlar Yanıtlıyor söyleşilerinin ikinci konuğu Mustafa Akyüzlüer oldu. Otizmli çocuklardan oluşan Türkiye’nin ilk orkestrasını kuran Akyüzlüer, “Otizmli çocuklar hasta değil, bu yüzden müzikle terapi değil, müzikle eğitim yapıyoruz” dedi.

GÜNDEM 31.10.2017, 10:54 02.07.2019, 12:53
MÜZİKLE EĞİTİM BEYNİ GELİŞTİRİR
banner930

DOD gönüllüler ve uzmanlarla aileleri buluşturmaya devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi kapsamında Sosyal Bilgiler İletişim Topluluğu (SOBİT) üyesi öğrenciler otizmli çocuklarla etkinlikler yaparken aileler de müzik eğitimcisi Mustafa Akyüzlüer söyleşisine katıldılar. 29 Ekim’de yapılan söyleşide, daha onceki yıllarda görev yaptığı OÇEM’de (Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi) Türkiye’nin ilk otizm orkestrasını kuran Akyüzlüer, şunları söyledi: “Sadece otizmlilerin değil herkesin beyin gelişimi için müzikle eğitiminin yararlı olduğunu biliyoruz. Yapılan çalışmalarda da müziğin beyinin gelişimine katkısı ispatlanmıştır. Müzikle eğitim alan her çocuk ya da her otizmli müzisyen olur diye bir şart yok ama aldıkları eğitim kesinlikle onları değiştirir ve hayata katılmalarını kolaylaştırır. Bazı otizmliler orkestranın lokomotifi olurken bazıları da vagonları olur. Hepsi kendi yeteneklerine uygun bir şekilde grubun parçası haline gelir. Biz OÇEM’de orkestramızı kurduktan sonra, orkestrada görev alan çocuklar tenefüste birlikte dolaşmaya başladılar. Bunu görmek harika bir duyguydu. Kendimiz konserler yaptık. Fikret Kızılok dahil pek çok ünlü isme de konserleri sırasında eşlik ettik.”

Müzikle terapi ifadesinin otizmliler için kullanılamasını doğru bulmadığını çünkü otizmlilerin hasta değil, farklı olduklarını ifade eden Mustafa Akyüzlüler, müzikle eğitime interdisipliner yaklaşılması gerektiğini, nörologlarla, psikologlarla ve daha pek çok uzmanla işbirliği yapılmasının eğitimin başarısının artırılmasında çok önemli olduğunu dile getirdi.

Aileler Soruyor Uzmanlar Yanıtlıyor söyleşileri 10 hafta devam edecek. Söyleşiler, Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından DOD’a tahsis edilen dernek binasında her pazar saat 13:30-16:30 arasında gerçekleştiriliyor. Önümüzdeki haftanın konuğu çocuk gelişimi öğretmeni ve yazar Hülya Gürel olacak.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir