Orhun Çoban: “Denizli Kaz Dağları Olmayacak”

Denizli’nin 5 ilçesinde 12 noktada altın arama ihalesine Sol Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban tepki gösterdi. Çoban, Denizlilere “Topaklarımızın altını oydurmayalım” çağrısı yaptı.

GÜNDEM 14.08.2020, 11:59
Orhun Çoban: “Denizli Kaz Dağları Olmayacak”
banner858

Sol Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban yaptığı açıklamada, “Çok değil 2 ay önce Denizli kamuoyunun etkisiyle Tavas Avdan'a yapılması planlanan termik santralin durduruldu. Bugün ise 66 ilde 766 maden sahasının 24 Ağustos'ta başlayarak Eylül ayının sonuna kadar ihaleye çıkılacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Çoğunluğu altın ve gümüş maden sahası olan ihaleye konu yerlerden 12si, 5 farklı ilçemizde bulunmaktadır” dedi.

“ALTIN BAHANESİYLE ŞEHRİN TALAN EDİLMESİNE SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Çoban açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Sol Parti olarak ülkemizin ihtiyaç fazlası bir enerji havzasına dönüştürülme projelerine dur dediğimiz gibi, il örgütü olarak şehrimizin altın madeni aranması bahanesiyle katledilmesine sessiz kalmayacağımızı beyan ediyoruz. Denizli’nin yeni bir Kaz Dağı olmasına izin vermeyeceğiz. Maden sahası olarak ihaleye çıkılacak alanlardan bir tanesi olan Süleymanlı ve Kovanoluk mahalleleri arasında kalan Süleymanlı Yaylası Gölü ve çevresinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘kesin korunacak hassas bölge’ ilan edilmiş olması da kötü bir fıkranın içerisinde olduğumuzu açıklıkla gösteriyor. Ülkemizdeki ekonomik yangın herkesin malumu. Bu yangın, sürdürülebilir, üretime dayalı ve kamucu bir iktisadi anlayışla çözümlenebilir. Bizler Sol Parti Denizli il örgütü olarak; kentimize, ülkemize ve dünyamıza sahip çıkmak adına anayasal haklarımızı kullanarak tüm Denizlileri bu talana ve doğa yıkımına karşı durmaya çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir