PAÜ ÖĞRENCİLERi OTİZM GÖNÜLLÜSÜ OLDU

Pamukkale Üniversitesi Topluma Hizmet Uygulamaları kapsamında Sosyal Bilgiler İletişim Topluluğu (SOBİT) üyesi öğrencileri, harika bir çalışmaya imza attı. Gönüllü olan üniversite öğrencileri her hafta Denizli Otizm Derneği’ne gelerek otizmli öğrencilerle ilgilenirken dernek yönetimi de ebeveynler için Aileler Soruyor, Uzmanlar Yanıtlıyor söyleşileri gerçekleştirdi.

GÜNDEM 05.12.2017, 12:04 02.07.2019, 16:46
PAÜ ÖĞRENCİLERi OTİZM GÖNÜLLÜSÜ OLDU
banner930

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü. Denizli Otizm Derneği (DOD) de 7 haftadır kendilerine destek veren gönüllü üniversite öğrencilerinin varlığıyla şenlendi. Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencileri Ayşe Yılmaz, Zehra Yıldız, Belgin Karaçay, Mustafa Şişli ve Ahmet Yılmaz, DOD’un koordinasyonununda etkinlikler gerçekleştirdiler. Üniversite öğrencileri otizmli çocuklarla ilgilenirken aileler için eğitim seminerleri yapıldı. Ergoterapist Tuğba Koyun, Müzik eğitmeni Mustafa Akyüzlüer, çocuk gelişimi öğretmeni ve yazar Hülya Gürel, Çocuk Gelişimi Öğretmeni Perize Tuncalı ve psikolog Sefer Mavigöl, ailelerin sorularını yanıtladı. Üniversitelilerin desteği sadece otizmli öğrencilerle ilgilenmekle sınırlı kalmadı. Birgün okulun bahçesini temizileyip düzenlediler ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliklerine de otizmli çocuklar ve aileleriyle birlikte katıldılar.

İlk başlanıçta otizmli çocuklara nasıl davranılması gerektiğini bilmedikleri için tedirgin olduklarını ama DOD yönetimin kendilerini bilgilendirmesi ve desteği sayesinde rahatladıklarını belirten gönüllü öğrenciler edindikleri deneyimin öğretmenlik yaşamlarında kendilerine yol göstereceğini ifade ettiler. Otizmli çocukların ve ailelerinin dünyasına girme fırsatı buldukları için kendilerini şanslı hissetiklerini belirten üniversiteli gönüllüler, toplumun otizmli çocukları dışlamak yerine onlara destek vermesi gerektiğini vurguladılar.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir