banner609

Saatler Geri Alınacak Mı?

Sürekli yaz saati uygulaması nedeniyle özellikle öğrenciler, velileri ve işine erken gidenler; sabahın karanlığında yola çıkmaktan, yine eve karanlıkta dönmekten dolayı şikayet içindeydiler. Öyle ki, çalışanlar psikolojilerinin bozulduğunu, öğrenciler ise derse adapte olamadıklarından yakınırken, veliler ise güvenlik sorularına dikkat çekiyordu. Denizli’de kış döneminde örneğin havanın aydınlanması sabah saat 08.10’ları buluyordu. Peki bu yıl sürekli yaz saati uygulaması sona erecek mi, ya da saatler bir saat alınarak kış saatine dönüş yapılacak mı?

GÜNDEM 17.09.2018, 12:38 18.09.2018, 18:12
Saatler Geri Alınacak Mı?
banner858

Yaz saati uygulamasıyla tek saat sistemine geçiş yapan Türkiye, 2 yıldır bu uygulamaya devam ediyor.  Geçtiğimiz yılların en büyük tartışma konularından birisi olan, öğrenciler ve işe erken gidenler tarafından karanlık nedeniyle büyük mağduriyetler yaşandığı belirtilerek sosyal medyada adeta çığlığa dönüşen, sürekli yaz saati uygulaması bu yılda devam edecek mi? İşte okulların açıldığı şu günlerde herkes bu soruya yanıt arıyor. Örneğin Denizli’de hava kış döneminde sabah saat 08.10 gibi aydınlanmaya başlıyor. Yani sabah işe gidenler karanlıkta, sabahçı öğrenciler yine karanlıkta okullarına ulaşıyordu. Öğrenci velileri de, çocuklarının hem derse adapte olmadığı gibi hem de karanlıkta güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını iddia ederek eski sisteme geri dönülmesini istiyordu. Türkiye’nin genelinde de tablo aynı olunca, önceden olduğu gibi hem yaz hem de kış saati uygulamasına geri dönülmesi büyük oranda talep ediliyordu. Kasım döneminde saatler bir saat geri alınarak gün ışığından daha fazla yararlanmak adına kış saati uygulamasına geçiliyor, Mart ayında ise 1 saat ileri alınarak yaz saatine geri dönülüyordu.

Yaz saati kalıcı mı?

Yine bu günlerde sürekli yaz saati uygulamasına geçmeyi tartışan ve büyük oranda yapılan anketlerde Türkiye’de olduğu gibi tek saat dönemini isteyen Avrupa, 28 Ekim Pazar günü saatlerini 1 saat geri alarak kış saati dönemine girecek.

Peki Türkiye’de saatler ne olacak? Bilindiği üzere 2016’da geçici yaz- kış saati uygulamasından sabit saat uygulamasına geçilmiş Danıştay'da yapılan itiraz üzerine uygulama iptal edilmişse de KHK ile tekrar sabit saat uygulaması hayata geçirilmiştir. Yani Türkiye kalıcı olarak yaz saati uygulamasına 2018 de olduğu gibi bir düzenleme olmaz ise sürekli devam edecek.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre de, yaz saati uygulamasının sürekli hale getirildiği doğrulandı.

Denizli’de sevindiren tablo

Denizli’de sürekli yaz saati uygulaması nedeniyle öğrencilerin mağduriyetlerinin önüne geçecek bir adım da atıldı. Kent merkezinde 3 okul dışında tüm okullar sabahçı-öğleci olarak bilinen ikili eğitim yerine tekli eğitime geçti. Bu durum nedeniyle okulda ders zili saatleri gün ağardıktan sonra 08.30 yada 09.00 gibi çalacak. İkindi saatlerinde de ders bitmiş olacak. Tabi özel sektör yada kamuda çalışanlar mesai saatlerine göre gitmeye devam edeceği için kış döneminde karanlık havaya alışmaktan başka çareleri yok.

Özkan TOKMAK

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir