"Sahte Engelli Raporu" Operasyonunda 2 Kişi Tutuklandı

Denizli Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından Denizli’de Nitelikli Dolandırıcılık suçunu işleyen şahıs ve organizasyonlara yönelik operasyon yapıldı. Operasyon sonucunda 21 kişi gözaltına alınırken 2 kişi tutuklandı.

GÜNDEM 26.02.2019, 10:50
"Sahte Engelli Raporu" Operasyonunda 2 Kişi Tutuklandı
banner858

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince yürütülen çalışmalar kapsamında Denizli’de “Nitelikli Dolandırıcılık” suçunun önlenmesi amacıyla görevli ekiplerce çalışmalara başlanıldı. Usulsüz yollarla engelli sağlık kurulu raporu alındığı ve sistemli bir biçimde engellilere tanınan haklardan faydalanıldığı yönünde alınan istihbari bilgiler doğrultusunda operasyonel çalışmaya başlanıldı. Engelli sağlık kurulu raporu alımında özrü ve engeli bulunmadığı halde rapor alma süreci içerisinde hastane çalışanları ve doktorların bilgisi dışında usulsüz şekilde özür oranlarının yükseltildiği veya özrü bulunmadığı halde varmış gibi gösterildiği ve haksız kazanç sağlandığı yönünde edinilen bilgiler doğrultusunda 21 şüpheli şahıs hakkında Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından çalışmalara başlanıldı. Yaklaşık 3 ay boyunca yürütülen planlı ve projeli operasyonel çalışma neticesinde engelli sağlık kurulu raporu alan şahıslar adına haksız kazanç teminin var olduğu, birden fazla kişiye engelli sağlık raporu alınarak vergi indirimleri ve engellilere tanınan haklardan faydalanıldığı yönünde tespitler yapıldı.

İlimizde Kamu Kurum ve Kuruluşları Zararına Nitelikli Dolandırıcılık suçunun tespit edildiği 21 şüpheli şahsın yakalanmasına ve dolandırıcılık faaliyetlerine son vermek amacıyla Denizli ve Uşak illerinde olmak üzere 13 ayrı adrese şahısların ikamet ve işyerlerinde eş zamanlı operasyon yapıldı.

Operasyon kapsamında yapılan aramalarda belge, döküman ve üzerinde oynamalar yapılan usulsüz şekilde hazırlanmış çok sayıda engelli sağlık kurulu raporu ele geçirildi.

Operasyon neticesinde yakalanan 21 şüpheli şahıs hakkında Nitelikli Dolandırıcılık suçundan adli işlem yapıldı. Adli mercilere sevk edilen 2 şüpheli şahıs tutuklandı, 1 şüpheli şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir