Sedat Kurt: “Basın Özgürlüğü Sancılı Bir Süreçten Geçiyor”

Denizli Yeni Medya Yayıncıları Derneği Başkanı Sedat Kurt, 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, özgür basının ancak ekonomik özgürlük sayesinde güçlü bir şekilde var olabileceğine vurgu yaparak, “Basın özgürlüğü bu ülkede gerçek anlamda, sadece ihtiyaç olunduğunda değil her daim olması gerektiği anlaşıldığında hayat bulacaktır” dedi.

GÜNDEM 03.05.2020, 12:51 03.05.2020, 13:11
Sedat Kurt: “Basın Özgürlüğü Sancılı Bir Süreçten Geçiyor”
banner930

İnternet Gazetecileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Yeni Medya Yayıncıları Derneği Başkanı Sedat Kurt, 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.” sözüyle basın özgürlüğünün önemini aktardığını hatırlatan Kurt, ancak basın özgürlüğünü yaşama, hayata geçirme anlamında içinde bulunduğumuz sürecin çok sancılı olduğunu söyledi. Son dönemde basının tarafsız değil tam aksine taraf olması istenen bir sürecin yaşandığını aktaran Kurt; Basın Özgürlüğü Günüyle ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi, “Basının özgür olabilmesi için, ekonomik özgürlük şart! Ancak bu ülkenin muhalifleri özgür basın yaratacak ekonomik çözümler bulmak yerine, basını taraflı olmakla suçlamayı tercih etmekte!  Bu da eleştirilmekten hoşlanmayan iktidarların değirmenine su taşımaktan başka bir şey değildir. Türk demokrasisinin en büyük sorunu iktidarların kendi erklerini korumak için ortaya koydukları sansür tutumu değil, bu tutumu eleştirmekten öteye somut adım atmayan yetersiz muhaliflerdin. Özellikle son yıllarda ciddi olarak yalnızlaştırılan, tarafsız değil bilakis taraf olması istenen, hatta bu konuda dayatmalara maruz kalan Türk Basının özgür olması giderek ütopik bir hal almıştır.”

“BASIN DEMOKRASİ İÇİN ÖNEMLİ BİR KURUMDUR”

Ülkemiz demokrasisinin gelişmesi, korunmasında basının önemli bir görevi yerine getirdiğinin de altını çizen Kurt, “Günümüzde üzülerek söylemek gerekirse basın özgürlüğü giderek daralmaktadır. Yalnız iktidardan değil, muhalif kesimlerden de eleştiriler karşısında ağır tepkiler alan, hakaretlere, aşağılanmalara maruz kalan, hatta tehditlere ve hürriyet kısıtlamalarına kadar sürüklenen Türk basını, düşürüldüğü bu durumdan ancak ve ancak ülke demokrasisi için ne kadar büyük bir önem taşıdığının anlaşılmasıyla çıkabilir. Basın özgürlüğü bu ülkede gerçek anlamda, sadece ihtiyaç olunduğunda değil her daim olması gerektiği anlaşıldığında hayat bulacaktır. İşte bu duygularla mesleğinden ötürü yaşamlarını kaybetmiş ustaları bir kez daha saygı ve hürmetle selamlıyor, tüm meslektaşlarımı bu zorlu süreçte gösterdikleri cesaret için kutluyorum.”

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir