banner609

Türk Kızılayı'ndan Yardım Çağrısı

Türk Kızılayı Denizli Şubesi Başkanı Erdal Otçu, vatandaşların Endonezya'ya yapmak istedikleri bağışları ulaştırmaya hazır olduklarını ifade etti.

GÜNDEM 04.10.2018, 17:43 05.10.2018, 03:34
Türk Kızılayı'ndan Yardım Çağrısı
banner930

Erdal Otçu, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Kızılayı'nın 7,7 şiddetindeki depremin ardından tsunami felaketinin yaşandığı Endonezya'ya yardım kampanyası başlattığını hatırlatarak, afet bölgesi için 5 maddelik acil ihtiyaç malzemesi listesi oluşturulduğunu söyledi. Yaşanan deprem felaketi sonrası harekete geçen Türk Kızılayı'nın yardımlarını sürdürdüğünü dile getiren Otçu, "Türk Kızılay ekipleri ilk andan itibaren bölgeye intikal etti ve yürütülen çalışmalara dahil oldu. Afet bölgesinde ihtiyaca yönelik ilk öncelikli konular barınma, temiz suya erişim, gıda ve gıda dışı destek malzemeleri olarak belirlendi. Afet bölgesine gönderilmek üzere hazırlanan temel ihtiyaç malzemelerinin THY kargo uçağı ile ilk olarak Makassar bölgesine, ardından da afet bölgesine sevk edilmesi planlanıyor. Afet bölgesinde hali hazırda var olan ekibe ilave olarak yeni bir ekip daha gönderilecek. Türk Kızılay Delegasyon Başkanlığı ekipleri bölgede hem hükümet yetkilileriyle hem de Endonezya Kızılhaçı ile yakın ilişki içerisinde hareket ediyor” dedi.

Sulawesi Adası'nda cuma günü meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide ölü sayısının bin 234'e çıktığını belirten Otçu, "Ayrıca 29 kişi kayboldu. Yaklaşık 17 bin kişi tahliye edildi. Deprem ve tsunamiden etkilenen Dongala, Sigi ve ParigiMountog bölgelerine halen erişim sağlanabilmiş değil. Söz konusu bölgelerde toplam 1,2 milyon nüfus yaşıyor. Bu bölgelerdeki yıkımın can kaybı sayısını artırabileceğinden korkuluyor. Kızılay Denizli Şubesi, vatandaşların Endonezya'ya yapmak istedikleri yardımları ulaştırmaya hazır. Kızılay Denizli Şubesine telefonla ulaşıldığı takdirde ev ya da iş yerlerine gidilerek makbuz mukabilinde bağış yapmak mümkün. Ayrıca Türkiye Kızılay Derneği Denizli Şubesi'nin banka hesabına havale/eft yapmak da mümkün” diye konuştu.

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir