Yardım Çığlıklarıyla İlçeyi İnlettiler

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Sarayköy ilçesinde gerçekleştirilen yaralı kurtarma tatbikatı, gerçeği aratmadı. Siren seslerinin ilçeyi inlettiği tatbikatta, senaryo gereği tren ve minibüsün çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazası canlandırıldı. Film setlerini aratmayan aksiyon dolu tatbikatta, yaralı rolünde yer alan Pamukkale Üniversitesi Ambulans Acil Bakım Teknikeri öğrencilerinin oyunculuk performansı dikkat çekti.

GÜNDEM 19.10.2018, 11:12
banner858

19. Bölge UMKE Eğitim Kampı ve Tatbikatı Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Sarayköy’de yapıldı. Kampa, Aydın ve Muğla illerinden de gelen toplam 40 UMKE personelinin katıldı. 19. Bölge illerindeki UMKE personellerinin koordinasyonunu pekiştirmek, birbirlerini tanımaları, tıbbi bilgi beceri ve uygulamalarını aktarmaları, ekiplerin ortak hareket etmeleri, zor şartlarda zorlu alanlarda çalışabilme, fiziksel ve psikolojik olarak dayanıklılığı arttırma ve benzer konulardaki çalışmaları daha efektif hale getirmek amacıyla düzenlenen eğitim kampı, 3 gün sürdü.

TATBİKAT NEFES KESTİ

Eğitimin ikinci gününde Sarayköy’de Tren İstasyonunda gerçeği aratmayan bir tatbikat yapıldı.Sarayköy Devlet Demir Yolları Tren İstasyonu’nda tren ile araç çarpışmasını konu alan tatbikatta, çarpışma sonuca araçta yangın çıkarken olaya Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri müdahale etti. Yine araçta sıkışan kişi itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Tren ve çevredeki yarılalar ise UMKE ekiplerinin özverili çalışmaları sonucunda kurtarılarak tedavilerinin yapılması için hastanelere sevk edildi.

OSCARLIK OYUNCULUK PERFORMANSI

Aksiyon dolu tatbikatta, Pamukkale Üniversitesi Ambulans Acil Bakım Teknikeri öğrencileri de yaralı rolünde yer aldı. Senaryo gereği yaralı rolünde yer alan öğrencilerinin oyunculuk performansı hollywood aktörlerini aratmadı. Tamamen profesyonelce hazırlanmış kıyafetlerini giyen ve vücutlarına yapılan yaralı makyajlarıyla gerçek bir yaralıyı andıran gençlerin rollerindeki başarısı dikkat çekti, beğeni topladı.

OLUMSUZLUKLARA KARŞI KENDİLERİNİ HAZIR TUTUYORLAR

UMKE personellerinin katıldığı tatbikatlarla ilgili açıklama yapan Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk üç gün boyunca teorik eğitimlerin verildiğini ayrıca yaşanabilecek olumsuzlukların da senaryolaştırarak uygulamalı tatbikatların da yapıldığını söyledi. Öztürk, “UMKE tarafından gerek doğal, gerekse insani kaynaklı acil durum ve afetlere karşı hazırlıklı olmak adına belli dönemlerde eğitim ve tatbikatlar düzenlenmektedir. Bu yıl Denizli, Aydın ve Muğla illerini kapsayan 19. Bölge Koordinatörlüğü görevi ilimize verildi. Bildiğiniz gibi tamamen gönüllülük esasına göre çalışan UMKE personelimiz Sarayköy’de 3 gün süren bölgesel tatbikatı başarıyla gerçekleştirdi. Tatbikata katılan tüm UMKE personellerine, senaryo gereği yaralı rolünde yer alan Pamukkale Üniversitesi Ambulans Acil Bakım Teknikeri öğrencilerine ve destek sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir