Yasin Öztürk Kız Öğrenci Cinayetlerini Süleyman Soylu'ya Sordu

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Denizli’de son zamanlarda yaşanan kız öğrenci cinayetleri hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yazılı soru önergesinde bulundu.

GÜNDEM 13.01.2021, 12:45
Yasin Öztürk Kız Öğrenci Cinayetlerini Süleyman Soylu'ya Sordu
banner858

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Denizli’de son zamanlarda yaşanan kız öğrenci cinayetleri hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sorularını iletti. Apartlar da konaklayan kız öğrencilerin güvenliğinin nasıl sağlandığını bu güne kadar şiddet görerek cinayete kurban giden kaç kız öğrencinin olduğunu da soruları arasında yer veren Öztürk, şu ifadelere yer verdi; “Pamukkale Üniversitesi’nde okuyan 2 kız öğrenci, 2 ay arayla kaldıkları apartta eski erkek arkadaşı olduğu iddia edilen kişiler tarafından işlenen cinayete kurban giderek hayatını kaybetmiştir. Aynı Üniversitede okuyan, apartta kalan bir kız öğrenci de, sosyal medya aracılığıyla hayatının tehlikede olduğunu duyurarak, yetkililerden yardım talebinde bulunmuştur. Bu doğrultuda;

  1. Son 5 yıllık dönemde, üniversitelerimizde yakını, eşi ya da tanıdığı bir erkek tarafından şiddet görerek hayatını kaybeden kız öğrenci sayısı ne kadardır?
  2. Son 5 yıllık dönemde, üniversitelerimizde yakını, eşi ya da tanıdığı bir erkek tarafından şiddet gördüğü iddiasıyla resmi makamlara şikayette bulunan kız öğrenci sayısı ne kadardır?
  3. Son 5 yıllık dönemde, yakını ve/veya tanıdığı erkekler tarafından şiddet gördüğü iddiasıyla koruma altına alınan kız öğrenci sayısı kaçtır?
  4. Apartlarda kalan kız öğrencilerin güvenliği nasıl sağlanmaktadır?
  5. Üniversitelerde okuyan kız öğrencilerimizin kaldıkları apartlarda can güvenliklerinin sağlanabilmesi açısından üniversitelerimizce alınan tedbirler nelerdir? Kız öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması bakımından yeni tedbirler alınması düşünülmekte midir?” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir