4 Bin Denizlili Yatağa Mahkum

4 Bin Denizlili Yatağa Mahkum

SAĞLIK 08.11.2018, 18:23 08.11.2018, 18:31
4 Bin Denizlili Yatağa Mahkum
banner858

Gündelik yaşam ve sorunlara insanlar kendini o kadar kaptırıyor ki, yaşamdan tek umudu şifa bulmak ve sağlığına kavuşmak olan insanların farkına bile varamıyor. Sadece Denizli’de 4 bin hasta evinde yatağa bağımlı bir yaşam sürüyor. Kronik hastalıkları nedeniyle yatağa mahkum olan binlerce kişiden biriside 54 yaşındaki Cemile Çaylı. 8 yıldır yatağa bağımlı yaşayan Çaylı’nın hayattaki tek umudu ise,  iyileşmek eski haline geri dönmek. Evde Sağlık Hizmetlerinden yararlanan Çaylı’yı Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, ziyaret ederek sohbet etti, moral verdi.

Geçirdiği trafik kazası sonucu omurgası kırılarak felç olan 54 yaşındaki Cemile Çaylı’yı 8 yıldır yaşamını yatağa bağımlı olarak devam ettiriyor.  Yatağa bağımlı yaşadığı için Çaylı’ya Evde Sağlık Hizmetleri çerçevesinde sağlık ekipleri evinde takip ediyor ve iyileşme sürecine destek veriyor.  Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk’te Çaylı’yı  evinde ziyaret etti. Çaylı’ya  geçmiş olsun dileklerini ileten Öztürk, sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Öztürk’ün yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çaylı, dışarıya çıkamadığı için sağlık hizmetini Evde Sağlık Hizmetleri çerçevesinde aldığını ve bu hizmetin binlerce yatağa mahkum hasta için çok önemli olduğunu vurguladı. Tek umudunun iyileşmek ve eski haline dönmek olduğunu belirten Çaylı, “Allah inşallah o günleri de bizlere nasip eder” diyerek evine kadar gelip sağlık hizmeti veren ekiplere teşekkür etti.

DEV BİR KADRO HİZMET VERİYOR

Evde Sağlık Hizmetleri konusunda bilgi veren Öztürk, “Denizli’de Evde Sağlık Hizmetleri 4 uzman hekim, 10 pratisyen hekim, 1 diş hekimi, 38 sağlık personeli, 22 tıbbi sekreter ve şoförlerden oluşan toplam 75 kişilik ekiple 11 kamu hastanesinde yürütülmektedir.

Hizmetten kronik hastalığı nedeniyle yatağa mahkum hastalar yararlanabilmektedir. Evde Sağlık Hizmetleri tanısı konulmuş hastanın düzenlenmiş olan tedavisinin takibi, uygulaması, hastalığıyla ilgili gerekli bilgilerin hasta ve yakınlarına aktarılması ve onların eğitimini kapsar. Ekibimizle hastalarımızın takibinde yara pansumanları ve gerekli tetkiklerin yapılması, sürekli kullandıkları ilaç ve tıbbi malzemelerinin heyet raporlarının yenilenmesi,  ihtiyacı olan hastalara psikolog ve diyetisyen desteği sağlanması yönünde tüm imkânlarımızı sunuyoruz.

Evde Sağlık Hizmeti almak isteyen hasta ve yakınlarımız 444 3833 numaralı Evde Sağlık Hizmetleri Ulusal Çağrı Merkezi’ni arayarak başvuru yapabilir. İlimizde 2006 yılında hizmet sunulmaya başlanan Evde Sağlık Hizmetlerine  bu güne kadar 19 bin 645 hastamıza ulaşılmıştır. Tedavi programımız içinde son ay itibariyle 4 bin 39 aktif kayıtlı hastamız hizmetten yararlanmaktadır” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir