banner610

banner609

Çocuklarda Süt Dişlerine Dikkat

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Diş Tabibi Damla Pek çocuklarda süt dişlerinin yapı itibariyle daha yumuşak olmasından dolayı çürüğün ilerlemesinin ve enfeksiyona dönüşmesinin daha kolay olduğunu, nasıl olsa değişecek algısıyla tedavilerini erteleyerek dişin erken çekilmesine sebebiyet vermenin büyük yanılgı olacağını söyledi.

SAĞLIK 17.02.2020, 17:11 Kahraman Kahraman
Çocuklarda Süt Dişlerine Dikkat
banner930
banner931

Çocuklarda ilk süt dişlerinin çıkmasıyla birlikte oral hijyen eğitiminin başlaması gerektiğini belirten Dt. Damla Pek; “Dolayısıyla ilk diş hekimi muayenesi de 2 yaşına gelmeden yapılmalıdır. İlk muayenede önceliğimiz çocukla tanışmak, klinik ve radyolojik muayenesi sonucunda problemleri belirlemek, yapılacak işlemleri çocuğa pozitif ve yalın bir dilde oyunlarla anlatmak, korkularını yenmesine yardımcı olmaktır” dedi.

Süt dişlerinin yeteri kadar temizlenmediği için genellikle çürüdüğünü, o yüzden bu dişlerin kontrol edilip çürük oluşmadan müdahale edilmesi gerektiğini belirten Dt. Damla Pek; “Süt dişleri yapı itibariyle daimi dişlerden farklıdır, daha yumuşaktır.  Dolayısıyla çürüğün ilerlemesi ve enfeksiyona dönüşmesi daha kolaydır. Nasıl olsa değişecek algısıyla tedavilerini ertelemek, yaptırmamak veya erken çekimlere sebep olmak büyük yanılgıdır. Süt dişlerine de dolgu, kanal tedavisi, restoratif işlemler, diş taşı temizliği yapılabilir. Erken çekilen süt dişlerinin çekim boşluklarını korumak adına her türlü sabit ve hareketli yer tutucular planlanabilmektedir. Koruyucu ve önleyici tedaviler ise sistematik, yerel flor uygulamaları, fissüz örtücülerdir. Beslenme alışkanlığının değişimi, diş fırçalama alışkanlığının kazanımı da bu tedaviler arasındadır” dedi.

Çocuklarda diş hekimi korkusu oluşmaması için ‘günlük hayatta uslu durmazsan seni doktora diş hekimine götürürüm iğne yaptırırım’ gibi cümlelerin kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Damla Pek; “ Aileler çocuklarını bize getirmeden önce mümkünse ağız sağlığı, diş hekimliği ile ilgili video, çizgi film izletebilirler. Asla acımayacak, iğne vurulmayacak sadece bakılacak gibi cümleler kurmamalarını rica ediyoruz. Çocuklar yanlarında sevdikleri bir oyuncak veya arkadaşla da gelebilirler. Tüm çocuklarımız yaşam kalitesinin yükselmesi için günde 2 defa 2 dakika diş fırçalaması şart diyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
banner935
Yorumlar (0)