Devasa Boyutları Şaşkınlık Yarattı

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde yapılan operasyonda çıkarılan mesane taşları, devasa boyutları ile şaşkınlık yarattı. Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, çıkardığı taşların 18 yıllık meslek hayatı boyunca çıkardığı böbrek ve mesane taşlarının en büyükleri olduğunu söyledi.

SAĞLIK 28.12.2020, 12:33
Devasa Boyutları Şaşkınlık Yarattı
banner858

Prof. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, yaptığı açıklamada, “Hastamız 16 yıl önce mesane kanseri nedeni ile ameliyat edilmiş ve mesanesi alınarak bağırsaktan yeni mesane yapılmış. Bu tür ameliyatlarda hasta bir süre idrar kaçırabiliyor. Hastamız da idrar kaçırmanın devam etmesi nedeni ile sürekli sonda kullanmaya başlamış ve takipleri de düzenli olmadığı için uzun süre ihmal edilmiş. Bağırsaktan yapılan yeni mesaneler zaman zaman genişleyip oldukça büyük boyutlara ulaşabiliyor. Hastamızda da, bağırsak salgılarının da etkisi ile zamanla taşlar çok büyümüş ve mesanenin şeklini almış. Ameliyatta yaptığımız kesi taşı çıkarmaya neredeyse yetmeyecekti, taşı çıkarmakta oldukça zorlandık fakat başarılı bir operasyon oldu. Hastamız tamamen iyileştikten sonra artifisyel üriner sfinkter (yapay idrar tutma cihazı) takarak idrar kaçırmasına çözüm sağlamaya çalışacağız” dedi.

Erken tanının önemini vurgulayan Dr. Zümrütbaş, tedavi sürecinin de düzenli takip edilmesinin hastalarımızın sağlığına daha kısa sürede kavuşmasında önemli rol oynadığını belirtti.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir