Geçmeyen Öksürüğü 2 Günden Fazla İhmal Etmeyin

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi (PAÜ) Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Altınışık Ergur, soğuk havalarda geçmeyen öksürüğün iki günden fazla ihmal edilmesinin erken tanı için geç olabileceğini söyledi.

SAĞLIK 15.10.2018, 12:08 15.10.2018, 12:17
Geçmeyen Öksürüğü 2 Günden Fazla İhmal Etmeyin
banner930

Ergur, havaların bir soğuk bir sıcak olmasının ardından hastalıkların da artmaya başladığını söyledi.

Daha önceden öksürük öyküsü olanlarda artış başladığını ve hiç akciğer hastalığı olmayanların da enfeksiyon şikayetiyle hastanelere başvurduğunu belirten Ergur, soğuk havaların astımlı hastalar için atağa geçebilecek dönemler olduğunu ifade etti. Ergur, hastanın uygun tedavileri almasına rağmen öksürüğün geçmediğinde mutlaka daha ileri incelemelerin yapılması gerektiğine dile getirerek, "Bazen bir ilaçla tedavi olabilirler. Son derece basit bir nedeni olabilir. Ama bazende daha ciddi tabloların habercisi olabilir. Öksürüğün geçmemesi durumunda hele sigara da içiyorsa akciğer kanserini akla getirmek gerekir” diye konuştu.

Erken teşhisin hayat kurtarabileceğini ifade eden Ergur, "Özellikle sigara içen kişiler öksürüğü sigaraya bağlamaya çalışıyor. 'Öksürüğüm ve balgam hep var' diyorlar. Ama karakter değiştiriyorsa, ek bir şikayet oluşmaya başladıysa bunu hemen değerlendirmek gerekiyor. Bazen sadece bir akciğer filmi ile bu süreci daha başlamadan müdahale etme şansımız oluyor” dedi.

“GEÇMEYEN ÖKSÜRÜKLERİ İHMAL ETMEMELİYİZ”

Geçmeyen öksürükleri ihmal etmeden uzman bir hekime görülmesi gerektiğini söyleyen Ergur, "Geçmeyen öksürükleri ihmal etmemeliyiz. Korkmak biraz daha ürkütücü olabilir. Gerçekten geçmeyen bütün şikayetlerin üzerine gidilmesini gerektirir. Erken tanı çoğu zaman hayat kurtarıyor” dedi.

“ÖKSÜRÜĞE FIRSAT VERMEMEK LAZIM”

Halk arasında çeşitli bitki çaylarıyla öksürüğün geçirilmeye çalışıldığını vurgulayan Ergur, "Bu tarz önemler ciddi bir sorun varsa bunun önüne geçmesi mümkün değil. Belki bir parça rahatlama sağlar. Ama geçmeyen öksürük şeklinde değerlendirildiğinde tek çözüm doktordur. Hastalarımız öksürüğüm başladı, 1-2 gün hani bilinen uygulamaları yapıyor. 2 günden fazla öksürüğe fırsat vermemek lazım. Geçmiyorsa mutlaka sağlık yardımı almak gerekiyor” diye ifade etti. (AA)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir