Sağlık Bakanı Koca Açıkladı! Kısıtlamalar Geri Gelecek Mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “'Vaka sayılarının artış hızı yükselişte. Bu durum birçok açıdan sorun” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK 28.07.2021, 20:27
Sağlık Bakanı Koca Açıkladı! Kısıtlamalar Geri Gelecek Mi?
banner930

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, "Vaka sayılarının artış hızı istemesek de yükselme eğiliminde. Bu durum birçok açıdan sorun teşkil ediyor” dedi.

“ÖNCE KENDİ AŞILARIMIZI OLMAMIZ ŞART”

Bakan Koca yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

"Kısıtlama günlerine geri dönmeyi hiç birimiz hiçbir surette tekrar yaşamak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız bir seyir şuan için yok. Ama olmayacağı anlamına gelmez. Sevdiklerimizi, büyüklerimizi korumak için önce kendi aşılarımızı olmamız şart. Bana bir şey olmuyor düşüncesi ile sevdiklerimizi riske atabilecek durumda değiliz. Şuan aktif vakalarımızın yaklaşık yüzde 87'si aşısı tamamlanmamış kişiler. Mevcut aktif vakalar içinde tam aşılı olup hastalığa yakalananların oranı yüzde 5'den az. Hastanede yatan hastalarımızın yüzde 95'i de aşısı tamamlanmamış kişiler. Aşı programımız ile birlikte aktif vakalar içinde 60 yaş üzeri vatandaşlarımızın oranı dramatik şekilde azalmıştı. Ancak aşılamanın üzerinden 4-5 ay geçtikten sonra bu yaş gurubunun aktif vakalar içindeki oranı artmaya başladı.3. doz uyarısında bulunduk ve 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın 3. doz aşılarını olmalarını sağlayan programı başlattık. Bunu bizden daha erken fark eden ve uygulayan olmadı. Kısıtlamalarla dolu bir toplumsal hayat hiçbirimizin tercihi ya da önceliği değildir. Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda tedbir alınması gerek bir durum olursa bunu sizlerle paylaşacağım”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir