banner609

Arslan: “Engelliyi Kucaklayan Bir Devlet Yönetimi Geliyor”

CHP Denizli Milletvekili Adayı Kazım Arslan, CHP iktidarında uygulanacak engelli vatandaşlara ilişkin politikaları açıkladı. Arslan, “CHP iktidarın Engellilerin eğitim, sağlık, istihdam başta olmak üzere tüm anayasal haklardan engelli olmayan bireylerle eşit biçimde yararlanması için sosyal devlet sorumluluğu içinde hareket edeceğiz. Tüm kamusal alanları ve kamu hizmetlerini kapsayacak şekilde bir yıl içerisinde erişilebilir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Engellilerin sağlık raporu almalarına ilişkin mevzuatı bilimsel ve Türkiye gerçekliğine uygun bir şekilde yeniden düzenleyeceğiz” dedi.

SİYASET 06.06.2018, 11:16
Arslan: “Engelliyi Kucaklayan Bir Devlet Yönetimi Geliyor”
banner930

CHP Denizli Milletvekili Adayı Kazım Arslan, CHP iktidarında uygulanacak engelli vatandaşlara ilişkin politikaları belirterek, “Raporlardaki engellilik oranlarının düşürülmesi nedeniyle yasal hakları verilmeyen engellileri, yasal ve anayasal haklarına yeniden kavuşturacağız. Diyabet gibi kronik hastalığı bulunan engellilerin istihdam dahil yasal haklarından yararlanması sağlayacağız. Gazilerimizin rapor yönetmelikleri gerekçesiyle engelli sayılmamaları sorununu çözeceğiz. Engellilerin her bir iş ve hizmet için tekrardan rapor alma çilesine son vereceğiz. Rapor taleplerinin engellileri yormadan, hızlı ve ücretsiz olarak karşılanmasını sağlayacağız. Kamuda ve özel sektörde engelliler için ayrılan boş kadroları doldurarak 50 bin engelliye istihdam sağlayacağız. Tüm engellileri koşulsuz olarak sağlık güvencesine kavuşturacağız. Medikal malzeme, tekerlekli sandalye, protez, ortez gibi ihtiyaçları katkı payı alınmaksızın ücretsiz karşılayacağız. Sağlık hizmetlerinin kalitesini artırıp, randevu alma ve randevuyu evde bekleme sorunlarını çözerek engellilere hızlı hizmet sunacağız. Kanser tedavisi gören engelliler dahil tüm engellilerin ilaç temin sorununu çözeceğiz. Tüm engellileri bakım güvencesine kavuşturacağız. Engellilerin ve ailelerinin gelecek endişelerine son vereceğiz” dedi.

EVDE BAKIM HİZMETLERİ ARTACAK

Arslan, “Gelir kriteri nedeniyle haksız olarak kesilen evde bakım aylıklarını yeniden bağlayacağız. Evde bakım hizmeti sunulmasında sadece engelli bireyin gelirini dikkate alacağız. Evde bakımda sağlık, psikolojik destek ve eğitim hizmetlerini ücretsiz olarak sunacağız. Evde bakım aylığı alan yurttaşlarımızı sosyal güvenlik kapsamına alacağız. Engelli aylığının bağlanmasında hane geliri ya da eşlerin geliri kriterini kaldıracağız, sadece engelli bireyin gelirini dikkate alacağız. Gelir kriteri nedeniyle haksız olarak kesilen engelli maaşlarını yeniden bağlayacağız. Özel eğitime ihtiyaç duyan engellilerin erken teşhisi ve özel eğitime erken başlaması için önlemler alacağız. Özel eğitim sürelerini engellilerin ihtiyaçlarına ve bilimsel ölçütlere göre belirleyeceğiz. Rehberlik Araştırma Merkezleri’nin niteliğini artıracağız. Kaynaştırma eğitimine öncelik vereceğiz. Nitelikli ve sürdürülebilir kaynaştırma eğitimi için öğretmenlere meslek içi eğitim sağlayacak, okulların mekansal koşullarını iyileştireceğiz. Zihinsel engelli ve otizmli bireylerin yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını gözeteceğiz” diye ifade etti.

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir