Çavuşoğlu: “Hukukun Üstünlüğü Sona Erdi”

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, adli yıl açılışı nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı. Başkan Çavuşoğlu, “Adaletin olmadığı yerde vatandaşlar devlete olan aidiyet duygusunu kaybeder. Görüyoruz ki bugün yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü sona erdi. Yargının üst düzey temsilcileri bile yargının itibarının yerlerde süründüğünü söylüyorlar" dedi.

SİYASET 01.09.2021, 14:46 01.09.2021, 14:49 Özkan Tokmak
Çavuşoğlu: “Hukukun Üstünlüğü Sona Erdi”
banner858

Yeni adli yılın önceki yıllara göre hukuk camiası açısından daha da sorunlu geçeceğini iddia eden Bülent Nuri Çavuşoğlu, "Çoklu baro, liyakatsiz hakim-savcı atamaları, her gün karşılaştığımız başka bir hukuksuz karar devletle vatandaşın bağını daha fazla koparıyor. Adaletin olmadığı yerde vatandaşlar devlete olan aidiyet duygusunu kaybeder.  Görüyoruz ki bugün yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü sona erdi.  Yargının üst düzey temsilcileri bile yargının itibarının yerlerde süründüğünü söylüyorlar" dedi.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Vatandaşın yargıya olan güveninin gittikçe azaldığı bir ortamda insanların kendilerini güvende hissetmediklerini savunan Çavuşoğlu, "Bireyleri koruyan hukuk nosyonları ortadan kaldırılmış durumdadır. Birilerinin durmadan zenginleştirildiği, vatandaşların ise açlıktan intihar ettiği bir ortamda iç barış sağlanamaz. Güçlü olanın hep 'haklı' olduğu yerde birlik ve barış sağlanamaz. Huzur ve güvenlik adaleti tesis etmekle mümkündür. Adaleti ve yargıyı öldürerek cenaze namazını kılanlar adil bir Türkiye kuramazlar. Ayrıca; hukuksuzluklar karşısında sessiz kalmak, yapılan ve yapılmak istenen yanlışlara da ortak olmak demektir.  CHP olarak her şeye rağmen, ümitsizliğe kapılmadan demokrasiye, barışa, kardeşliğe, Cumhuriyetimizin temel kazanımlarına, tam bağımsız yargıya, insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir