Denizli Milletvekili Karaca'dan Aile Hekimlerine Destek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; aile hekimlerinin haklarını gasp eden ve uygulamaya sokulan yönetmeliğin uluslararası sözleşmeler ve anayasaya aykırı olduğuna dikkat çekerek, “Yönetmelik, insan hakları ihlalleri manzumesidir” dedi. Eylemlilik sürecine de başlayan aile hekimlerinin sesi olan Karaca, yönetmeliğin iptalini isteyen hekimlerin CHP olarak her daim yanlarında olacaklarını söyledi.

SİYASET 27.08.2021, 10:40 27.08.2021, 10:42 Özkan Tokmak
Denizli Milletvekili Karaca'dan Aile Hekimlerine Destek
banner858

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; aile hekimlerine yönelik anayasaya aykırı şekilde birçok dayatma içeren, haklarını hiçe sayan yönetmeliğin iptalini isteyerek, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu, “Aile hekimleri eylemlilik içerisinde… Bazıları COVİD 19 salgınında yakınlarını, meslektaşlarını kaybetmelerine rağmen özveriyle salgınla mücadelede çalışmaya devam etti, görevlerini yapmaktan çekinmedi. Aile hekimlerine salgın boyunca, diğer hekimlere-sağlık çalışanlarına tanınan haklar tanınmadı. Aile hekimleri için bir yönetmelik yayımlandı. Haziran sonunda yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği; anayasamıza ve altında imzamız bulunan uluslararası sözleşmelere aykırı bir yönetmeliktir. ‘Bir aile hekimi 5 nöbete katılmazsa, mazeretli dahi olsa iş akdi feshedilecek’ deniyor. Diyelim ki, aile hekimi ağır ameliyat geçirdi, raporu var ama bu raporu dahi tanımayız deniyor. Yaşam hakkı, çalışma hakkı aile hekimlerine tanınmıyor. Dahası birçok garabeti içinde barındırıyor. Aile hekimleri 500 ceza puanına ulaştıklarında, işten el çektirilebilir iken; bu yönetmelikle 150 puanı geçtiklerinde Sağlık Müdürlüklerine takdir hakkı tanınıyor. 150 puanı geçmiş ise sağlık müdürü yetkisiyle aile hekimi çalışma hakkından yoksun bırakılıp, işsiz kalabiliyor. Aile hekimleri, ifade özgürlüğünün de ellerinden alınmasına karşı çıkıyor. Üyelerinin hak ve özgürlükleri, mesleki haklarının mücadelesi için örgütlü bir yapı olmalarından Saray rahatsız oluyor, tahammül edemiyor… İzinsiz açıklama yaparsanız, puanla cezalandırırım diyerek ifade özgürlüğünü kullanan aile hekimlerini ceza puanı ve işsiz bırakma tehdidiyle ifade özgürlüğünden yoksun bırakmaya çalışıyor.”

“YÖNETMELİK DERHAL İPTAL EDİLMELİ”

Halk sağlığı adına önemli bir görev üstlenen aile hekimlerine yönelik akıl almaz bu yönetmeliğin derhal iptal edilmesini isteyen Karaca, “Yönetmelik, hak ihlaller zincirinin göstergesidir. Aile hekimlerinin anayasal güvence altındaki haklarına kelepçe vurdurmaya çalışan bir hak ihlalleri manzumesidir. Derhal yürürlükten kaldırılması ve iptal edilmesi zorunluluktur” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir