Denizli Milletvekili Sancar Ateş Püskürdü

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, 30 Ağustos Zafer Bayramı’na denk gelen Cuma gününde Denizli’de olduğu gibi tüm ülkede Cuma Hutbesinde Kurtuluş Mücadelesinin ve 30 Ağustos Zaferinin baş mimarı Atatürk ve şehitlerden bir tek cümle bahsedilmemesine tepki gösterdi. Bu durumun kabul edilemez olduğunu belirten Sancar, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı istifaya çağırdı.

SİYASET 02.09.2019, 17:16
Denizli Milletvekili Sancar Ateş Püskürdü
banner858

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, 30 Ağustos’ta camilerde okunan Cuma Hutbsesi nedeniyle Denizli Gazeteciler Cemiyeti Basın Merkezi İlyas haytan Toplantı Salonunda açıklamalarda bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı kınayan ve istifaya çağıran Sancar, şunları söyledi, “30 Ağustos şanlı destanımızın 97. Yıldönümü bu yıl Cuma günene denk geldi. O gün Diyanetin tüm camilere gönderdiği Cuma hutbesinde Kurtuluş Savaşının ve 30 Ağustos Zaferinin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten hiç bahsedilmemesini esefle kınıyorum. O gün dahil bugüne tarafıma bu konuda onlarca vatandaşımızın rahatsızlığını ve şikayetlerini dile getirmesi üzerine de basın açıklaması yapmaktayım. O kutlu günde bende Denizli Sanayi Camisinde Cuma namazını kılarken 30 Ağustos zaferinin, Atatürk’ün, şehitlerimizin, kahramanlarımızın dile bile alınmaması, vaazda sonuna kadar bu tavrın sürmesi beni çok kırdı. Birçok camide vatandaşlarımızın hutbedeki imama bile bu tavır nedeniyle tepki gösterdiğini öğrendim. Diyanet İşleri Başkanına sesleniyorum; ‘Şanlı Zaferin yıldönümünün kutlandığı bir günde sen hutbede vaazda bir tek Atatürk’ün ismini, şehitlerin ismini, Kurtuluş Savaşı kahramanlarının ismini geçirmiyorsan senin bu topluma da oturduğun makamada saygın yok demektir.’ Milletimizin ve memleketimizin kabinde her geçen gün değeri artarak büyüyen, sadece Türk milletinin değil tüm dünyanın hayran olduğu ve 30 Ağustos’ta da tüm Avrupa ülkelerinde dergilerin baş sayfasında yayımlanan Atamızın adını Cuma hutbesinde kasıtla geçirmeyen Ali Erbaş’ı bir kez daha kınıyorum. Çünkü bu  asla hata değildir, bilinçlidir. Bilerek yapmıştır ve bunu devamlı yapmaktadır.”

“RAHATSIZSAN KALKIP GİDECEKSİN”

Konuyla ilgili Diyanet’e ateş püsküren Sancar, “Ali Erbaş, Bir önceki Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’den senin ne farkın var. Biliyorsunuz trilyonluk makam aracıyla gezen önceki Başkan Görmez’de Atamızın ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’da ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen bir meczubu ziyaret etmiş, Atatürk düşmanlığının yanında Cumhuriyet karşıtlığını da göstermişti.  Eğer sizlerin Atatürk’ten, Cumhuriyetten rahatsızlığınız varsa kalkıp gidecekseniz o koltuktan. Bugün o makamlar varsa, o koltukta oturuyorsan bunu da Atatürk’e borçlusun sakın unutma. Sadece Türk milletinin değil dünyanın hayranlık duyduğu Atatürk’ün siz ve sizin gibilerin takdirine zaten ihtiyacı yok. Ama bir Cuma Hutbesinde şanlı zaferi de ve o zaferin başkahramanını da anmak zorundasın. Diyanet İşleri Başkanlığı, kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e ihanet etsin diye kurulmadı. Mustafa Kemal Atatürk’ün anılması için, illa bir darbe girişimi mi olması gerek. Diyanet, sıkıştığı durumlarda Atatürk’ün gölgesine sığınmasını biliyor ama… Yaptığı büyük ayıp nedeniyle Ali Erbaş’ı özür dilemeye ve istifaya davet ediyorum. Buradan yetkili makamlara sesleniyorum! Şanlı tarihimizi milletimize anlatamayan, Cumhuriyeti sindiremeyen, ebedi başkomutan Atatürk’ü kabullenemeyen bir Diyanet İşleri Başkanı bu ülkede ne hakkı temsil eder ne hakkaniyeti, adaleti. Bu nedenle gereken ne varsa yapılmasını talep ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir