banner609

Milletvekili Yasin Öztürk’ten Soru Önergesi

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, TEMA Vakfı tarafından yapılan bir çalışmadan yola çıkarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istemiyle bir yazılı soru önergesini Meclis Başkanlığı’na verdi.

SİYASET 15.10.2020, 10:36 Kahraman Kahraman
Milletvekili Yasin Öztürk’ten Soru Önergesi
banner858

IV. Grup maden kategorisinde yer alan kömür ve metalik madenciliğe yönelik 78 ilde 2 bin 685 noktada, Denizli özelinde ise 47 noktada yaklaşık 30 bin hektar alanın ihaleye çıkması üzerine konunun çevre ve ekonomi yönünden önemine dikkat çeken Milletvekili Öztürk sorduğu sorular ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den bilgi istedi. TEMA Vakfı tarafından IV. Grup maden kategorisinde yer alan kömür ve metalik madenciliğe yönelik bir çalışmada aşağıdaki tespite yer verilmiştir: “Maden Petrol Arama Genel Müdürlüğü 2019 yılının Temmuz ayından bugüne kadar geçen sürede, 78 ilde 2 bin 685 noktada, toplamı Kayseri il sınırlarını aşan büyüklükteki ruhsat alanlarını ihaleye çıkarmış bulunuyor. Denizli ilinde 47 noktada yaklaşık 30 bin hektar alan ruhsat ihaleye çıkmıştır.”

Hazırlanan yazılı soru önergesi şu şekilde;

1- Maden Petrol Arama Genel Müdürlüğü tarafından, 2019 yılının Temmuz ayından bugüne kadar geçen sürede maden arama ve işletilmesi kapsamında kaç noktada, ne kadar alanlık bir bölge için ihaleye çıkılmıştır?

2- Bahsi geçen 2 bin 685 noktada açılan maden arama ve işletilmesine yönelik kaç ihale yapılmış, bu ihalelerin kaçı sonuçlanmıştır?

3- Çeşitli illerde 2 bin 685 noktadaki maden sahalarının ihalesinden Bakanlığınızca beklenilen maddi kazanç ne kadardır? Hangi bölge ve hangi madenden ne kadar kazanç beklenilmektedir?

4- Denizli’de IV. Grup madenler kapsamında kaç noktada, ne kadar alanlık bir bölge için ihaleye çıkılma kararı verilmiştir? Bu ihaleler gerçekleştirilmiş midir? Denizli’de yapılacak madencilik faaliyetinden ne kadar kazanç beklenmektedir?

5- Denizli’de maden arama ve işletme için ihale edilecek alanlar belirlenirken, ilin ormanlarının, tarım alanlarının, meralarının ve endemik bitki türlerinin zarar görmemesi için bir çalışma yapılmış mıdır?

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir