Orhun Çoban: “Esnafın Vergi Borçları Acilen Silinsin”

Sol Parti Esnaf Formu Sonuç Bildirgesini açıkladı. Covid 19 salgın sürecinde mağduriyet yaşayan kesimlerin başında esnafın geldiğini belirtilen açıklamada, “Özellikle yeme-içme, eğlence sektöründe hizmet veren işletmeler kapanmalarla ağır darbeler aldı. İşletme sahipleri ve çalışanlar bu süreçte ekonomik olarak ciddi sıkıntılar yaşadılar” denildi.

SİYASET 23.03.2021, 21:55
Orhun Çoban: “Esnafın Vergi Borçları Acilen Silinsin”
banner858

SOL Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban, yaptığı açıklama da SOL Parti Esnaf Formu’nda alınan kararları açıkladı. Çoban açıklamasında, “Salgının ilk döneminde kapatılan işletmelerin mağduriyetini gidermek için önerilen yöntem, kamu banları ve ticaret odaları aracılığıyla esnafı kredi batağına sürüklemenin ötesine geçmedi. Salgının ikinci döneminde ise ödenemeyen ve ötelenmeyen krediler mağduriyetin daha da derinleşmesine neden oldu. Çoğu esnaf işletmelerini kapatmak zorunda kaldı. Kapatmayanlar ise can çekişmeye devam ediyor. Hizmet ve eğlence sektöründe çalışanlar ise kısa çalışma ödeneği uygulamasıyla ciddi gelir kayıplarına uğrayarak, asgari geçimini bile sağlayamaz duruma geldi. 500-750 TL kira yardımı desteği, esnafın ödediği kiraların yanında devede kulak kaldı. Gerçekçi bir çözüm olmanın yanı sıra, bu yardımın hangi esnafa çıktığı ise muamma olmayı sürdürüyor. Aynı muammanın 1000 TL gelir kaybı desteği içinde devam ettiği söylenebilir. Büyük beklentilerle açıklanan ekonomi programı ise esnaf açısından büyük bir fiyaskoyla sonuçlandı. Vergi muafiyeti dışında gerçekçi hiçbir talebe karşılık vermeyen program, bir kez daha biriken sorunları krediye havale ediyor. Daha önceki kredileri ödeyemeyen esnafın ise yeni kredilerden nasıl yararlanacağı ise muamma olarak kalmaya devam ediyor” dedi.

Esnafların derinleşen sorunlarına sahip çıkılmasını gerektiğini söyleyen Çoban, “Bu talepleri bir mücadeleye dönüştürmek üzere SOL Parti olarak bir Forum gerçekleştirerek esnaflarla bir araya geldik. Bu Forum sonucunda oluşan mücadele taleplerimizi paylaşıyoruz. SOL Parti, aşağıda yer alan talepler etrafında esnafların sorunlarına sahip çıkacak bir mücadeleyi sürdürmeye, bu mücadeleyi esnafların il ve ilçelerde esnaf dayanışması ve örgütlenmeleri geliştirmek üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
Çoban esnafların taleplerini de şu şekilde açıkladı:

1- Salgın sürecince işleyen ve yapılandırılan vergi borçlarının silinmesi

2- Gerçek bir vergi muafiyetinin hayata geçirilmesi

3- Bu zamana kadar biriken kiralar için,gerçek manada kira desteğinin hayata geçirilmesi ve önümüzdeki altı aylık süreçte desteğin devam etmesi

4- Daha önce verilen kredilerin ötelenmesi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir