banner609

Orhun Çoban: "Özel Hastaneler Kamulaştırılsın, Halka Ücretsiz Sağlık Hizmeti Verilsin"

SOL Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban, halka ücretsiz ve nitelikli sağlık hizmeti sunulması için çağrı yaparak, tüm özel hastanelerin kamulaştırılması gerektiğini ifade etti.

SİYASET 19.03.2020, 19:48 Kahraman Kahraman
Orhun Çoban: "Özel Hastaneler Kamulaştırılsın, Halka Ücretsiz Sağlık Hizmeti Verilsin"
banner858

SOL Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban, yaptığı basın açıklamasında, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Türkiye'de de görülen koronavirüs salgını her geçen gün etkisini artırdığını belirterek; "İktidar 100 milyon liralık ekonomi paketi ile sermayeyi korurken, yoksul halka 'tedbir alın' demekle yetindi. SOL Parti, tüm özel hastanelerin kamu denetimine geçmesi, kamu ve özel tüm hastanelerde halka ücretsiz nitelikli sağlık hizmeti sunulmasını talep ediyoruz. Krizin daha da derinleşeceği önümüzdeki günlerde bunun ağır sonuçlarıyla karşılaşmaya devam edeceğiz" dedi.

SOL Parti il Başkanı Çoban, halk sağlığının korunması için acil alınması gereken önlemleri de şöyle sıraladı: "Hiç zaman kaybetmeden tüm özel hastaneler kamunun denetimine girmelidir. Kamu ve özel tüm hastanelerde halka ücretsiz ve nitelikli sağlık hizmeti sunulmalıdır. Evden çıkamayan başta riskli gruplar olmak üzere tüm halka maske, dezenfektan ve eldiven temin edilmelidir. Sağlık çalışanlarının sağlığı önemlidir. Tüm sağlık emekçileri için koruyucu ekipmanlar tedarik edilmeli, aile sağlığı merkezleri ve hastanelerin sterilizasyonu sağlanmalıdır. Tıbbi malzeme ve gıda stokçuluğu yapan kişi ve kurumlar ifşa edilmeli, ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Karantina süresince tüm işçilere ücretli idari izin verilmelidir. GSS prim borçları ve vergi borçları silinmelidir. Görevlendirme nedeniyle çalışan işçilerde koronavirüs tespit edilmişse iş kazası ve meslek hastalığı kabul edilmelidir. Tüm ortak kullanım alanları ve toplu taşıma araçları düzenli temizlenmeli, dezenfekte edilmelidir. SOL Parti olarak, aynı zamanda bu talepler için bir imza kampanyası da başlattığımızı da belirtmek isterim."

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir