Denizlili Genç 52 Devi Buluşturdu

Denizli’de babasıyla 5 yaşında futbol maçına gittikten sonra futbola karşı başlayan aşk, Samet Önder’i yazarlığa kadar getirdi. Önder, yaklaşık 2 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü “Güzel Oyun Futbol” isimli kitabını geçtiğimiz ay çıkardı. Kitapta Fatih Terim’den Arthur Zico’ya 52 önemli futbol insanının görüşleri yer alıyor.

SPOR 07.06.2021, 21:42
Denizlili Genç 52 Devi Buluşturdu
banner930

Pamukkale Üniversitesi Türkçe öğretmenliğinden mezun olan ve Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümünde yüksek lisans öğrencisi olan Samet Önder, babası ile birlikte gittiği ilk maçtan bu yana futbola ilgisinin çok fazla olmasından dolayı bir kitap yazmaya karar verdi. Samet Önder, futbolun çok eskilere dayanan bir tarihi olmasıyla Kaşgarlı Mahmut’a ait Divan-ı Lügati’t-Türk adlı eserinde “tepük” ismi ile bahsedilen oyunun futbol olduğunu belirtti. Binlerce yıldır futbolun oynanmakta olduğunu ve bu yüzden kitabının ismini “Güzel Oyun Futbol” olarak verdiği çalışmasını yaklaşık 2 yılın sonunda Fatih Terim’den Arthur Zico’ya, Sergen Yalçın’dan Carlos Alberto Parreira’ya tam 52 önemli futbol insanının yer aldığı kitap yayınlandı.

“TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINA GİDEREK TEKNİK DİREKTÖRLERİMİZ İLE GÖRÜŞTÜM”

Samet Önder, kitap hakkında açıklamalarda bulunarak; “Tüm Dünyanın tesirini en derinden hissettiği zorlu salgın süreci içerisinde Türk yazın tarihine bir eser bırakmak istedim. Bu konuda arkadaşlarımın büyük desteğini aldım. Futbol kökleri çok eskiye dayanan önemli bir olgu. Onu yalnızca bir spor ya da oyun olarak algılamamak gerekir. Sonucunda hüzün dahi ortaya çıkarsa bir aidiyet oluşturan, paydaşlarının kolektif bir bilinç ile içerisinde karşılıksız sevgi ortaya koyduğu muazzam bir güç. Dolayısıyla böylesine sevilen ve hissedilen bir spora ait kıymetli teknik direktörlerimizin, spor insanlarının görüşlerini ifade ettikleri bir yazılı eser ortaya koymak istedim. Uzun bir tasarı sürecinin ardından uygulamaya geçerek teknik direktörlerimize tek tek ulaşmaya çalıştım. Tabi aslında futbol sektörünün içerisinden bir birey olmadığım için bu aşama zorlandığım bölüm oldu. Beni hiç tanımayan insanlara ‘Merhaba ben Samet, bir kitap yazmak istiyorum’ cümlesiyle ilk iletişim yolunu açtım. Salgın sürecinin başından itibaren birçoğunu uzaktan internet aracılığıyla görüşmeler ile gerçekleştirdim. Ayrıca Türkiye’nin dört bir yanına seyahat ederek yine kıymetli teknik direktörlerimiz ile görüştüm” dedi.

Denizli’de babasıyla 5 yaşında futbol maçına gittikten sonra futbola karşı başlayan aşk, Samet Önder’i yazarlığa kadar getirdi. Önder, yaklaşık 2 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü “Güzel Oyun Futbol” isimli kitabını geçtiğimiz ay çıkardı. Kitapta Fatih Terim’den Arthur Zico’ya 52 önemli futbol insanının görüşleri yer alıyor.

“11 YABANCI TEKNİK DİREKTÖRÜNE ZOR DA OLSA ULAŞTIM”

52 farklı futbol insanı ile tek tek görüştüğünü ve zorluklar yaşadığını söyleyen Önder; “Teknik direktörlerimiz bu yoğun dönem içerisinde zamanlarını fazlasıyla ayırdılar. Bizler çok ciddi çabalar gösterdik. Yabancı teknik direktörlerimize ulaşmak için yüzlerce kez Portekizce, İngilizce, Boşnakça, İtalyanca, Almanca mailler attık. Kendisine ulaşamadığımız teknik direktör hocalarımızın kiminin bir arkadaşına, kiminin ailesinden birine ulaştık. Bu yönüyle çok büyük bir çaba harcadığımızı belirtmek istiyorum. Tam 11 yabancı teknik direktörümüze aylar süren iletişim çabalarımız sonucunda ulaşmış olduk. Carlos Alberto Parreira, tarihin en çok dünya kupası şampiyonası görmüş teknik direktörüdür. Öylesine canı gönülde istediğimizi görünce kolundan geçirmiş olduğu ameliyat sonrasında alçılı bir vaziyette dahi olsa bizimle görüşmeyi kabul etti. Tabi bu bizim için inanılmaz bir onur. Sıfırdan istediğimiz şeyi başarmış olmanın hazzı inanılmaz bir gurur. Ülkemizde de kitabımız içerisinde hiç birbirinden ayıramayacağımız çok kıymetli antrenörlerimiz ile yaptığım söyleşilerde daima büyük bir heyecan hissettim. Kitabın giriş bölümünde şu cümleleri ifade etmiştim, ‘Top bulamayınca şişenin içerisine taş doldurup yaptığım maçların hatırı var üzerimde. Fatih Hoca’nın Kopenhag’da ‘Netice ne olursa olsun siz benim gönlümde hep şampiyonsunuz,’ sözlerinin tesiri var. Sırtımdan çıkarmadığım dört numaralı formanın yükü, mahalle maçlarında arkadaşlarımla içtiğim suyun kıymeti var’ Güzel Oyun Futbol bu heyecanın ve karşılıksız sevginin ürünüdür” diye konuştu.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir