Denizli Tarihine Işık Tutacak

Denizli’nin Tavas ilçesinde geçen yıl yapılan altyapı çalışmaları sırasında çıkan tarihi kalıntılarda çalışmalar sürüyor.

Tavas 07.11.2018, 13:28
Denizli Tarihine Işık Tutacak
banner930

Tavas’ta eski TEKEL binasının alt kısmında Tavas çevre yolu olarak da bulunan Karacasu yolu üzerinde Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ ekiplerinin çalışmaları sırasında geçen yıl tarihi kalıntılar bulundu. Bunun üzerine bölgeye polis ve Denizli Müze Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Kazıların durduğu alanda geçen yıldan bu yana arkeolog eşliğinde kazı çalışmaları sürüyor.

TARİHİ YAZITLAR BULUNDU

2 bin yıllık olduğu tahmin edilen tarihi kalıntıların Roma İmparatorluğu dönemine ait tapınak olduğu tahmin ediliyor. Rahip ve rahibe mezarı, lahit mezar,3 nefli apsisli kalıntıların bulunduğu kalıntıda bulunan tarihe ışık tutabilecek yazıtlar bulundu. Artemus ile ilgili olduğu tahmin edilen yazıtlar incelenmek üzere Müze Müdürlüğüne götürüldü.

AKYOL YERİNDE İNCELEDİ

Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, bölgede devam eden kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Kazı sorumlusundan bilgi alan Akyol, kazıların kısa sürede tamamlandıktan sonra ilçeye kazandırılacağını söyledi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir