Tavas Kahramanını Unutmadı

Milli mücadele yıllarının en önemli kahramanı Aydın'ın Umurlu Köşk kazaları ve Serçe Köyü'nün kurtuluşunda 50 civarında kızanıyla (askerle) düşmanı püskürtmeyi başaran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün övgüsüne mazhar olan Köpekçi Nuri Efe Parkı ve Heykeli açılışı Tavas’ta görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Tavas 10.12.2018, 16:20
Tavas Kahramanını Unutmadı
banner930

Tavas Belediyesi tarafından atıl bir halde bulunan Tavas'ın en güzel köşesi milletin hizmetine sunuldu. Tavas için önem arz eden değerleri gün yüzüne çıkarmayı hedeflediklerini belirten Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, "Bugün Tavas için çok önem arz eden bir gün. Zeybek denince akla Tavas yarenler şehri gelir.Şehrimizin kapısı diyebileceğimiz alanda kısa süre içinde mezbelelik bir alanı güzelleştirerek Tavas'ımıza kazandırdık. Düşman postalını bölgemize sokmayarak 1. Dünya Savaşı sırasında büyük başarı sağlayan Köpekçi Nuri Efe heykelini de dikerek zeybekler diyarı Tavasımızla özleştirdik. Milli Mücadale kahramanımız Köpekçi Nuri Efe'nin aziz hatırasına bir değer katabilmenin onurunu yaşıyoruz. Kaidesiyle birlikte 6.5 metreyi bulan ve yolu Tavas'tan geçecek olan herkesin göreceği bu harika eserimizi, ülkemizin en önemli heykeltraşalrından biri olan Prof. Dr. Tankut Öktem'in kızı Pınar Hanım'ın ve öğrencilerinin Tankut Öktem Heykel Atölyesi'nde yaptırdık. Yapımı aylarca süren bu muhteşem sanat eseri için değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "İlçeleri, şehirleri değer katan yaşanmışlıklar, tarihler ve insanlar o şehrin özünü oluşturur. İleriye emin adımlarla hızlı bir şekilde gitmeyi planlıyorsak özümüzden kopmadan, değerlerimizi de gelecek nesillere aktararak bunu gerçekleştirebiliriz. Bu güzel eseri ve parkı Tavas'ımıza kazandıran Belediye Başkanımız Turhan Veli Akyol kardeşime çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Ak Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, "Tavas alt yapısını üst yapısını en modern şekilde tamamlamış, şehri markalaştırma konusunda emin adımlarla ilerleyen bir ilçemiz. Tavas milli mücadele döneminde ne kadar çok fedakarlık yapmış buna bugün bir kez daha şahit oluyoruz. Emeği geçenlerden Allah razı olsun" dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili  Av. Cahit Özkan, "Tavas'ımızın geçmişte yaşamış pek çok büyüğü var, kahramanı var. Bugün burada istikbalimizin ve istiklalimizin güvencesi olan milli mücadele yıllarında çok büyük emekleri olan bir kahramanımızın adıyla özleşen parkımızın ve heykelimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Tavas Belediye Başkanımıza ve ekibine bu güzel eseri Tavas'a kazandırdıkları için teşekkür ediyorum" dedi.

Denizli Valisi Hasan Karahan, "Geçmişimizde bu millete canıyla, kanıyla hizmet edip bu topraklara düşman ayağı değdirtmeyen yiğitlerimizi, büyüklerimizin hatıralarını yaşatmaya devam edeceğiz. Çünkü biz onlardan güç alıyoruz. Geleceğe onlarla ümitle bakıyoruz. Bu millete bu zamana kadar düşman eli değmedi bundan sonrada değmeyecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. Program heykel açılışı ve ikramlarla son buldu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir