banner609

Yüzde 100 Yerli Ve Elektrikli Otobüs Samsun’da

ASELSAN ve TEMSA iş birliği ile geliştirilen Türk otomotiv sanayisinin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsü Avenue EV, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank idaresinde Samsun’a geldi.

TEKNOLOJİ 17.07.2021, 13:23 02.08.2021, 13:39 Cennet Şayan
Yüzde 100 Yerli Ve Elektrikli Otobüs Samsun’da
banner858

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ultra Hızlı Şarj Özellikli Elektrikli Otobüs ve Şarj Sistemleri Sözleşmesi İmza Töreni Ömer Halisdemir Toplantı Salonunda yapıldı. Tören öncesi konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bugün benim için ömrümün en güzel günlerinden birisi. Sizleri Samsun'da görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Samsun bölgenin merkezi. Ciddi anlamda geçmişte de çok büyük oranda göç aldık. Geçmişe yönelik çalışma yapmamız gerektiğini bugün de görüyoruz. Kentte ağırlıklı beklenen konu kentsel dönüşüm. Bununla ilgili projelerimizi ihale ettik ve çalışmalar devam ediyor. Göreve geldikten sonra ulaşım master planımıza başladık. Ulaşım ana planımız da onaylandı. Tüm çalışmalar bu kapsamda yapılıyor. İnsanlar trafiğin pik saatlerinde Samsun'da sanayiden üniversiteye 1 saatte gidemiyor. Bunları çözmek için yolumuz da ASELSAN'dan geçiyor. Yaptığımız planlarla trafik yüzde 52 oranında rahatlayacak. Bakanım, bugün sizin kullandığınız otobüsü ben de kısa sürede kullanıp, yolcu taşımayı canı gönülden bekliyorum. Projenin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“SAMSUN'DA TOPLU TAŞIMADA YENİ BİR DEVİR BAŞLAYACAK”

Elektrikli otobüsler ile Samsun'da yeni bir devrin başlayacağının altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Karadeniz Bölgesi'nin üretim üssü olan Samsun'da hayata geçen değerli projeler, yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Şimdi de tüm yönleriyle kamu kurumlarımıza örnek olacak fevkalade önemli bir projeyle karşınızdayız. Yeni, çevreci, elektrikli otobüs projesini hayata geçirecek Samsun Büyükşehir Belediyesi, inşallah bu yatırımla şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde bir devri kapatıp yeni bir devri başlatacak. Çalışmalar tamamlandığında Samsun halkı, ultra hızlı şarj yeteneğine sahip elektrikli otobüslerine kavuşacak. Bu önemli projenin Samsun'a ve ülkemize şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Son dönemde, gerek askeri alanda gerekse Kovid-19 salgını dolayısıyla sivil alanda yaşanan gelişmeler, yerli teknolojilere sahip olmanın önemini bir kez daha ortaya çıkardı. İşte bu yüzden biz de Mili Teknoloji Hamlesi ışığında ülkemizin küresel rekabet gücünü artıracak mühim atılımlar gerçekleştirmenin derdine düştük” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir