35 Yıllık Birikimini Aktaracak Adam Bulamıyor

Denizli’de birçok meslekte yetişmiş ve kalifiye elaman sıkıntısı o kadar arttı ki, durum adeta krize döndü. Denizli’de yılların kuaförü olan meslekte 35’nci yılına giren Zafer Gündüz’de, meslekteki birikimini aktaracak çırak ve kalfa bulamayınca duruma isyan etti. İşyerinin vitrinine ‘Kalfa Çırak Aranıyor’ diye astı, sosyal medyadan paylaşmadık yer bırakmadı, İŞKUR’un kapısını çaldı ama nafile Bir tek kişi kapısını çalmadı. “Herkes okuyacak diye bir kaide yok, zaten mümkün değil. İşsiz gençler çığ gibi ama kafelerde oturmayı tercih ediyorlar” diyen Gündüz, sadece sektöründe değil tüm mesleklerde yetiştirilecek adam bulanmadığını vurgulayıp ‘Yazık ki ülkede, yakın gelecekte kuaför, tamirci, terzi gibi birçok meslekte usta bulunmayacak” dedi.

YAŞAM 04.02.2019, 18:31 05.02.2019, 10:16
35 Yıllık Birikimini Aktaracak Adam Bulamıyor
banner930

Denizli’de son yıllarda ne terzi, ne kuaför, ne otomobil tamircisi nede el zanaatkarları yetiştirecek çıkar, çalıştıracak kalfa, nitelikli elaman bulamıyor. Durum öyle bir hal aldı ki, birçok meslekte ustaların çoğu çırak ve kalfa bulamaması dolayısıyla işlerini yalnız yapmaya çalışırken, gelecekte ülkede yetişmiş nitelikli ustaların bulunmayacağı endişesi taşıyor. Denizli’de öyle ki, hiçbir zaman iş sıkıntısı yaşamayan ve çalıştığı kadar kazanç elde edebilen kuaförler bile, yetiştirecek çırak bulamıyor. Denizli’de yılların kuaförü olan meslekte 35’nci yılına giren Zafer Gündüz’de, meslekteki birikimini aktaracak çırak ve kalfa bulamayınca duruma isyan etti. İşyerinin vitrinine ‘Kalfa Çırak Aranıyor’ diye astı, sosyal medyadan paylaşmadık yer bırakmadı, İŞKUR’un kapısını çaldı ama nafile… Bir tek kişi kapısını çalmadı.

“BİRŞEYLER YANLIŞ GİDİYOR”

Ülkede birçok mesleğin gelecek nesillere ulaşmadan yok olacağını belirten Gündüz, konuyla ilgili şunları söyledi, “Ülkemizde herkes okuyacak diye bir kaide yok, zaten mümkün değil. İşsiz gençler çığ gibi ama kafelerde oturmayı tercih ediyorlar. Burada en başta aile, ‘Çocuğum sıkıntı çekmesin, o problem yaşamasın’ diye meslek öğrenmesine sıcak bakmıyor. Ancak çocuğu yanlış yönlendirdikleri için hem kendileri hem de meslek öğrenmeden yetişmiş o çocuk büyük sıkıntılar yaşıyor.  İnanın şu dönem sadece bizim meslekte değil çırak, kalfa ilişkisiyle bir öğrenme süreci içeren, el emeği gerektiren  tüm mesleklerde yetiştirecek insan bulmak mümkün değil. Ağaç yaşken eğilir. Sonrasında öğrenmek yapmak bir mesleği çok zordur. İnsanlar masa başı iş olsun da ne olursa olsun mantığında. Böyle bir şey olmaz. Esnaf ekonominin direği. O yetiştirecek insan bulamazsa iş hacmi düşecek, insanlar işlerini yaptıracak usta bulamayacak. Sonra ne olacak. Ülke ekonomimiz, sanayimiz bu durumdan ciddi yara alacak. İşsizlik aldı başını giderken haftalardır kalfa, çırak arıyorum ama daha başvuru yok.  Allah sonumuzu hayır etsin. Bu konuda ciddi anlamda işler yanlış ilerliyor” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir