Büyülü Dünyaya Denizli’den Kapı Açılıyor

Doğa, sağlık turizminde zenginliği ile öne çıkan Denizli, mağara turizminde 'Ben de varım' diyor. İçerisinde beyaz cennet Pamukkale'ye benzer beyaz travertenlerin bulunduğu Kaklık Mağarası, 10 bin yılda su tanecikleri tarafından oluşturulduğu düşünülen dikit ve sarkıtlarıyla Keloğlan Mağarası ziyaretçilerini büyülüyor. Yılda mağaraları 100 bine yakın turist ziyaret ediyor.

YAŞAM 31.08.2019, 14:32 31.08.2019, 14:45
Büyülü Dünyaya Denizli’den Kapı Açılıyor
banner930

Denizli'de turizm çeşitliliğini giderek artıyor. İnci travertenleriyle Pamukkale başta olmak üzere doğa turizminde, zengin jeotermal kaynaklara sahip olması nedeniyle sağlık turizmi başta olmak üzere,  inanç turizmi, av turizmi, tarih turizminin yanında bölgede bulunan mağaralarla da Denizli mağara turizminde önde yer alıyor. Bölgede mağara turizmi de giderek gelişiyor. Doğal güzellikleriyle Onlardan ikisi Kaklık ve Keloğlan mağaraları. 

YER ALTINDAKİ PAMUKKALE

Kaklık Mağarası, içerisinde beyaz cennet olarak bilinen Pamukkale'dekine benzer beyaz travertenler bulunduğu için 'Yer Altındaki Pamukkale' olarak tanınıyor. Kaklık Beldesi'nde, sekiz yıl önce ortaya çıkarılan ve dönemin valisi Yusuf Ziya Göksu'nun girişimleriyle çevre düzenlemesi yapılarak turizme açılan Kaklık Mağarası'na adeta turist yağıyor.

“Keloğlana ilgi büyük”

Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Dodurgalar Beldesi'nde bulunan Keloğlan Mağarası da Denizli'de mağara turizmine büyük katkı koyuyor. 2002 yılında keşfedilen Keloğlan Mağarası 2003 yılında ziyarete açıldı. Mağaranın içinde bulunan ve 10 bin yılda su tanecikleri tarafından oluşturulduğu düşünülen dikit ve sarkıtlarıyla ziyaretçileri adeta büyülüyor. Mağaranın nefes darlığı, astım, bronşit gibi hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor, bu ve bunun gibi birçok ayrıntıyı duyan insanlar da buraya akın ediyor. Doğal güzelliğiyle dikkat çeken mağara, 145 metre uzunluğa sahip. Keloğlan Mağarası, içindeki dikit ve sarkıtlarla ülke genelinde aynı özelliği taşıyan mağaralar arasında anılıyor. Ayrıca mağara için anlatılan bazı efsaneler de burasını halk arasında önemli kılıyor.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir