banner610

banner609

Denizli’de İlginç Gelenek

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde gelin almaya giden damadın başına gelenler görenleri kahkahalara boğdu. Kadın kıyafetleri giydirilip boynuna asılan tuz torbası asılan damat yolu süpürüp kazanın üzerinde dans etti.

YAŞAM 15.08.2019, 11:07 15.08.2019, 12:17
Denizli’de İlginç Gelenek
banner930
banner931

Beyağaç Zafer Mahallesi’nde dünya evine giren çiftin kız alma merasiminde yaşananlar herkesi güldürdü. Kız evine gelen almaya giden damat Süleyman Eldek’e, gelin evinin önünde şalvar giydirilip yazma bağlanarak kadın kılığına girdi. Ayakkabıları da çıkarılan Eldek'in boynuna evi geçindirme inancından dolayı tuz torbası bağlandı. Daha sonrasında eline evde eşine yardımcı olsun düşüncesiyle çalı süpürgesi verilen Eldek, yolu süpürdü. En son ters çevrilen kazanın üzerinde ayakları kararana kadar oynayan Eldek, kız alma ritüellerini tamamladı. Sosyal medyada da büyük ilgi gören ve uzun yıllardır devam ettirilen gelenek görüntüleri izleyenleri gülümsetti.“HER DÜĞÜNDE YAPILMASI GEREKEN BİR ADET”
 

Gelenekte yaptırılanları ve amacını anlatan damadın arkadaşı Muhammet Köse, Beyağaç köy düğünlerinde bu tür adetlerinin tamamının yaptırıldığını söyledi. Kına gecesinde evin önünde oynandığını ve düğün meydanda olduğunu kaydeden Köse, “Düğünden sonra kız alma törenine geçiliyor. Gelin eve girerken damat arkadaşları tarafından arabadan indiriliyor. Damat kadın kılığına sokuluyor. Şalvar giydiriliyor, eşarp, penye gibi kıyafetler. Başından aşağı tuz torbası geçiriliyor. Tuz torbası ev sahibi olup evleneceği anlamına geliyor. Evin önüne kara bir kazan getiriliyor. Damat onun üzerine çıkarılıyor. Ayakları kararana kadar arkadaşları tarafından oynatılıyor. Daha sonra evin önü süpürtülüyor. Evin önünün süpürtülmesinin amacını sordum, eşine ev işlerinde de yardımcı olacağım anlamında yaptırılan bir eylemmiş. Daha sorasın da evin önünde ateşte yumurta pişirtiliyor. Bu da yine eşime yemeklerde yardımcı olacağım, elimden yemek yer anlamına geliyor. Bunun gibi eskiden kalma güzel adetleri var” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
banner935
Yorumlar (12)
Jdr67vxt 2 yıl önce
Bizde Denizli liyiz ama sizden duyuyoruz
Yalçın 2 yıl önce
Aaaa Cok sacma gerçekten
Ert 2 yıl önce
Senin kadar değil emin ol
Özge 2 yıl önce
Bende denizliyim ilk defa duyuyorum sizden
Şenlik 20 2 yıl önce
Dügünde eğlence amaçlı yapılan oyundur bunlar bilmeyen salakolar öğrensin
osman 2 yıl önce
osuruktan tayyare selam şöyle o yare
Haymana lı 2 yıl önce
Çok saçma bir âdet, aşağılayıcı bir durum
Çok saçma sapan aşağılayıcı bir olay, araba ile düğün konvoyu yapan bir toplumdan beklenen icatlar 2 yıl önce
Serdar
Büşra Kasapoğlu 2 yıl önce
Tavas ta da var böyle adet nasıl bilmezsiniz
Mehmet 2 yıl önce
Slm her yörenin örf ve adetlerine saygı duyun burada yadırgayan şeher bebeleri cıktığı kabuğu beyenmeyenlere bu sözlerim dedelerinize babannalerinize sorun eskilerden bizim oraların örf adetleri nelerdir diye sorun gecmisini bilmeyen geleceğinden beyhabersizler cıktığı kabugu beyenmeyenler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
sanalbasin.com üyesidir