banner609

Güney Kore’den Denizli’ye Geldi Çınar’da Horoz Gibi Öttü

Güney Kore’nin EBS Televizyonu program ekibi, Denizli’nin başta uzun ötüşüyle ünlü horozu, inci travertenleriyle benzersiz Pamukkale’si ve antik kentleriyle ilgili belgesel çekimi için kente geldi. Belgesel çekimini gerçekleştiren Türkiye Uzmanı Eunkyung Oh, Delikliçınar Meydanı’nda Cam Horoz heykeli önünde Denizli’de görev yapan gazetecilerle de röportaj yaptı. Denizli horozunun uzun ötüşüne hayran kalıp taklit etmeye çalışan Oh’un o anları çevrede insanları gülme krizine soktu. Oh; kentin köklü gazetesi DEHA20’ye de belgeselinde yer vererek; tanıtımını gerçekleştirdi.

YAŞAM 30.01.2019, 18:26 22.11.2019, 16:10
banner858

Denizliaktuel.com – Özkan TOKMAK

Denizli’nin güzellikleri dünyadan birçok televizyon ve belgesel ekibini kente çekmeye devam ediyor. Belgesel çekimi için Denizli’ye gelen Güney Kore’nin EBS Televizyonu da Denizli’de çekimlerini sürdürüyor. Belgeselin sunuculuğunu ise Türkolog Eunkyung Oh, üstleniyor. Uzun ötüşüyle dünyaya nam salmış Denizli horozunun çekimini yapan ekip, Çınar Meydanında bulunan ve ülkenin en büyük açık alanda sergilenen cam horozu heykelini de görüntüledi. Burada Eunkyung Oh, Denizli ile ilgili kentte görev yapan gazetecilerle röportajlar yaptı. Denizli horozunun bu kadar uzun süre ötebilmesine şaşıran Oh, kendisi de horoz gibi öterek süre tuttu. Rekoru ise 12 saniye olarak kayıtlara geçti. Güney Koreli Oh’un o anları çevredeki insanları da gülme krizine soktu. Denizli’de gazetecilerin çoğunlukla sohbet etmek için buluştuğu Babali Çay Ocağına geçen Koreli ekip,  Zafer Gazozunun ve Türk Kahvesinin tadına baktı. Bu arada kendiside gazetecilik yapan Eunkyung Oh, DEHA20 gazetesini inceledikten ve hakkında bilgi edindikten sonra belgesel içeriğinde tanıtımını yaptı. Türkçeye ana dili gibi hakim olan Oh, gazetenin mizanpaj ve haber formatını çok beğendiğini söyledi.

İnci travertenleriyle Pamukkale’den, Denizli’nin yer altındaki güzellikleri Kaklık ve Keloğlan Mağarasından, Hierapolis ve Laodikya antik kentleri gibi tarihten gelen değerlerinden çok etkilendiğini belirten Türkolog Eunkyung Oh, “Denizli’nin güzellikleri kendisine insanları hayran bırakıyor” diyerek bölgenin doğal ve kültürel zenginliğini ülkelerinde tanıtacak olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Belgesel Güney Kore’de EBS TV’de Mart ayında yayınlanacak.

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir