İlk Hasat Yapıldı! Kilosu 100 Lira

Türkiye'nin birçok şehrinde kar yağışı ve soğuk hava etkili olurken, baharı karşılayan Muğla'nın Datça ilçesinde hasadı yapılan ilk çağla bademler üreticinin yüzünü güldürdü. Bademlerin kilosu şu anda 100 liradan alıcı buluyor.

YAŞAM 24.02.2019, 17:28
İlk Hasat Yapıldı! Kilosu 100 Lira
banner858

Türkiye'nin farklı kentlerinden Datça'ya gelen ziyaretçiler, bademlerin çiçek açıp çağla da denilen meyve verdiği şubat ayında bölgeye gelerek ortaya çıkan doğal güzelliği izliyor. Datça'da şubat ayında mevsimin ilk bademlerini toplayan üreticiler, çağla bademi İstanbul, İzmir, Antalya, Denizli ve Bursa'daki toptancılara gönderiyor.

Badem üreticilerinden Palamutbükü Mahallesi'nde yaşayan 86 yaşındaki Ayhan Mehmet Karayurt, bu yıl çağlaların biraz geç meyve verdiğini ancak geçen yıla göre daha verimli olduğunu söyledi. Palamutbükü'nde ilk çağla bademlerin kendi bahçesinde çıktığını ve hasadını yapmaya başladığını anlatan Karuyurt, "İlk bademler şu anda 100 liradan alıcı buluyor. Bu da üreticileri mutlu ediyor. Çağla bademler bittikten sonra da kuru badem satışını yapıyoruz. Kuru badem de en az 80 liradan alıcı buluyor. Bu nedenle badem bizim için en önemli gelir kaynağı." ifadesini kullandı.

Karayurt, bu yıl verimin yüksek fiyatların da iyi olması dolayısıyla üreticilerin yüzünün güldüğünü dile getirdi. İlk çağla bademlerin Palamutbükü'nde toplanmaya başladığını belirten Karuyurt, diğer köylerde ise badem ağaçlarının henüz çiçek aşamasında olduğunu kaydetti. (AA)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir