banner610

banner609

Yayla Gölü’nde Denetimler Artırıldı

Geçtiğimiz hafta içerisinde balık ölümleriyle gündeme gelen Buldan Süleymanlı Yayla Gölü’nde denetimler artırıldı. Buldan Belediyesi üç personelini Yayla Gölü’nde görevlendirdi. Çevre temizliğinin yan ısıra 7/24 görev yapacak olan personel, piknik yapan vatandaşları yangın tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olma konusunda uyaracak.

Buldan 20.07.2019, 15:50
Yayla Gölü’nde Denetimler Artırıldı
banner858
banner931

 Havaların ısınmasıyla birlikte, yayla turizmcilerin ve piknikçilerin akınına uğrayan Buldan Süleymanlı Yayla Gölü’nde önlemler artırıldı.  Buldan Belediyesi, geçtiğimiz hafta içerisinde toplu balık ölümleriyle gündeme gelen Yayla Gölü’nde çevre temizliği için üç personelini görevlendirdi. 7/24 Yayla Gölü’nde görev yapacak olan belediye personeli, çevre temizliğinin yanı sıra,  piknik yapan vatandaşları yangın tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olma konusunda uyaracak.

“Lokal olarak çalışma başlattık”

Süleymanlı Yayla Gölü’nün turizm açısından çok önemli olduğunu belirten Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik,  balık ölümleriyle ilgili Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe Müdürlüğü’nün gerekli çalışmaları başlattığını söyledi.  Şevik, “Biyologlar tarafından gölden su örneklerinin alındığını, balık ölümlerinin nedeninin araştırılıyor.  Ancak,  balık ölümlerinin Yayla Gölü’ne mahsus olmadığını, yağışların az olması ve hava sıcaklıklarının artması nedeniyle Türkiye genelinde birçok gölette yaşanan bir talihsizlik.  Buldan Belediyesi olarak biz lokal olarak çalışma başlattık. Yayla gölünü milli park haline getirirken ana hedefimiz, Yayla Gölü’nü ve çevresini korumak. İnsanın olduğu yerde kirlenmede oluyor.  Üç personelimizi Yayla Gölü’nde görevlendirdik.  Yayla Gölü konusunda hassasiyetimiz devam edecek” dedi.

“Denizli Turizmi için önemli”

Yayla Gölü’nün Denizli Turizmi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Şevik, “Denizli’nin önemli kültür ve turizm projelerinden biri de Yayla Gölü projesi. Hierapolis-Tripolis Turizm hattının bitiş noktası Yayla Gölü.  Bu konuda Denizli Büyükşehir Belediyemiz tarafından hazırlanan proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildi. Umuyorum ki en kısa zamanda Yayla Gölü, bizim yıllardır özlediğimiz rekreasyon ve doğal park çalışmalarına kavuşacak, ziyarete açılacak. Yayla Gölü, Buldan ve çevresi için çok önemli. İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde Yayla Gölü,  daha kullanılabilir ve korunabilir bir konuma gelecek” diye konuştu.  

Yayla Gölü kampçıların ilgi odağı
Türkiye’nin bir yanından bir araya gelen doğa tutkunu karavan turizmcileri Buldan Yayla Gölü’nde buluştu. İzmirli emekli diş hekimi Atifet Yücel, karavanı ile yurt içi yurt dışı gezilere çıktıklarını belirterek, “Yurt dışında da bir çok yer gezdim. Ama Türkiye bir cennet. Buldan Yayla Gölü de doğa harikası yerlerimizden biri. Ancak insanlarımızın biraz daha bilinçli olması gerekir.  Bu tür yerlerimiz daha temiz bırakılsa bu ülke çok şeyler kazanır. Herkes elinden geldiğince temiz bırakmalı. Yetkililer özenerek temizlik yapsa ki; burada örneğini görüyorum. İnanıyorum güzel şeyler olacak. Buldan çok güzel bir yer. Buldan’dan alışveriş yapmak bir ayrıcalık, Buldan’ın hemen yakınında ise Yayla Gölü var. Yemyeşil ormanların arasında bir göl. 5 karavan geldik buraya aramızda Antalya’dan, İzmir’den, Belçika’dan arkadaşlar var. Her birimizin görüşü burada uzun kalmak” dedi.

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir