Düşen Uçak Dün Neden Bulunamadı?

Aydın’ın  Karacasu İlçesi’nde Ayçukuru Mevkii’nde dün düşen ve bu sabah bulunan eğitim uçağında bulunan pilot Hamdi Yılmaz ve pilot adayı Merve Altun’un cesedine ulaşıldı. Uçağın enkazının dün akşam bulunan tekerin dağın zirvesine doğru yaklaşık 300 metre yukarısında olduğu tespit edildi. 3 parça halinde bulunan uçağın 2096 rakımında kayalıklara çarparak alev aldığı ve düştüğü bu esnada da mürettebatın hayatını kaybettiği değerlendiriliyor. Uçağın enkazının bulunduğu bölgede dün de havadan arama çalışmaları yapıldığı ancak sis yüzünden düşük olan görüş mesafesi nedeniyle enkazın fark edilemediği öğrenildi.

DENİZLİ HABERLERİ 20.11.2018, 17:53
Düşen Uçak Dün Neden Bulunamadı?
banner930

Dün saat 09.50'de Aydın Çıldır Havalimanı'ndan kalkan, eğitmen pilot Hamdi Yılmaz ve pilot adayı Merve Altun'u taşıyan Cessna 172 tipi uçaktan acil durum sinyali alınması sonrası Denizli, Aydın, İzmir ve Afyonkarahisar AFAD ekipleri, Denizli UMKE, itfaiye ve emniyet güçleriyle sivil toplum kuruluşlarından 150 kişilik arama kurtarma ekibi oluşturulmuştu.

Denizli'nin Babadağ ilçesinde yoğunlaştırılan arama kurtarma çalışmaları kapsamında, dağın Karacasu ilçesine yakın kesimlerinde uçak tekerleği parçaları tespit edildi. Enkaz, bu sabah Aydın'ın Karacasu ilçesi kırsalındaki Dikmen Mahallesi yakınlarındaki yaklaşık 2200 rakımlı Ayçukuru mevkisinde bulundu.

YARI YANMIŞ ENKAZA ULAŞILDI

Denizli AFAD İl Müdürlüğüne bağlı bir ekip, Ayçukuru mevkisine yürüdü. Kayalık ve sarp arazide yapılan yürüyüş sonrası, sabah saatlerinde uçağın yarı yanmış enkazına ulaşıldı. Uçağın enkazının bulunduğu bölgede dün de havadan arama çalışmaları yapıldığı ancak sis yüzünden düşük olan görüş mesafesi nedeniyle enkazın fark edilemediği öğrenildi. Uçağın enkazının dün akşam bulunan tekerin dağın zirvesine doğru yaklaşık 300 metre yukarısında olduğu tespit edildi. Ekipler, uçakta eğitmen pilot Hamdi Yılmaz ve pilot adayı Merve Altun'un cesedine ulaştı. 3 parça halinde bulunan uçağın 2096 rakımında kayalıklara çarparak alev aldığı ve düştüğü bu esnada da mürettebatın hayatını kaybettiği değerlendiriliyor.

HAVADAN VE KARADAN ULAŞMA ÇABALARI

Enkazın tespiti sonrası, karadan bölgeye ulaşımın güç olması ve sis nedeniyle jandarma ve AFAD İzmir İl Müdürlüğüne bağlı 2 ekip, helikopterle bölgeye indirildi. Sis ve rüzgar çalışmaları olumsuz etkilerken bölgenin sarp arazi olması nedeniyle helikopterler olay yerinin 1 kilometre yakınına iniş yapabildi.

Ekiplerin yaptığı çalışmanın ardından Yılmaz ve Altun'a ait cesetler enkazdan çıkartıldı. Cenazeler, jandarma ve AFAD ekipleri tarafından sarp arazide güçlükle taşınarak bölgeye yakın bir noktadaki araca konuldu. Olaya ilişkin görevlendirilen cumhuriyet savcıları çalışmalarını tamamlarken bölgeye gelen ekiplerin kaza kırım çalışmaları sürüyor. (AA)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir