DENIZLI OTİZM DERNEĞİ AİLELERİ UZMANLARLA BULUŞTURUYOR

Denizli Otizm Derneği (DOD), gönüllüler ve uzmanlarla aileleri buluşturuyor. Aileler Soruyor Uzmanlar Yanıtlıyor söyleşileri kapsamında DOD’un ilk konuğu Almanya’da üniversite eğitimini tamamlayan Ergoterapist Tuğba Koyun oldu.

SAĞLIK 23.10.2017, 15:35 02.07.2019, 12:41
DENIZLI OTİZM DERNEĞİ AİLELERİ UZMANLARLA BULUŞTURUYOR
banner858

Aileler Soruyor Uzmanlar Yanıtlıyor” söyleşilerinin ilki geçtiğimiz Pazar günü yapıldı. Pamukkale Üniversitesi Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi kapsamında Sosyal Bilgiler İletişim Topluluğu (SOBİT) üyesi öğrenciler, Pazar günleri derneğe gelerek otizmli çocuklarla ilgilenmeye başladı. Bu fırsatı değerlendiren aileler ve üyeler de ergoterapi ve duyu bütünleme konusunda merak ettikleri soruları Tuğba Koyun’a sordular.

Almanya'da ergoterapi eğitimi alan Tuğba Koyun, ergoterapi ve duyu bütünleme kavramlarının Türkiye’de son dönemde önem kazanmaya başladığını, Almanya’da ise 2. Dünya Savaşı’ndan beri bu alanda önemli çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. Koyun, “Ergoterapinin temel hedefi bireyin bağımsızlığını sağlamak için gerekli desteği kişiye sağlamaktır. Her yaş grubu için uygulanabilir ama özellikle erken çocuklukta yapılan müdahaleler daha etkilidir. Farklı gelişim gösteren bireylerin gelişiminde ergoterapi büyük katkı sağlar. Otizmli çocuklar çoğunlukla duyusal sıkıntılar yaşıyorlar. Onların yapabildiklerinin ve yapamadıklarının tespit edilmesi ve kişiye özel bir program uygulanması gerekir. Bütün bu uygulamaların amacı bireyin bağımsızlığını ve kendi yolunu çizmesini sağlamaktır” dedi. Aileler Soruyor Uzmanlar Yanıtlıyor söyleşileri, 10 hafta devam edecek. Söyleşiler, Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından DOD’a tahsis edilen dernek binasında her pazar saat 13:30-16:30 arasında gerçekleştirilecek. 

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir