banner610

banner609

Gülizar Biçer Karaca: “Süt Üreticisi Dertli”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Sarayköy ilçesinde küçük üreticileri, çiftçileri ve hayvancılıkla geçimini sağlayan süt üreticilerini ziyaret etti. Karaca, “Süt üreticileri, yıllardır gözü gibi baktığı hayvanlarını kesime göndermek zorunda kalıyor” dedi.

Sarayköy 13.03.2021, 11:52 Kahraman Kahraman
Gülizar Biçer Karaca: “Süt Üreticisi Dertli”
banner930
banner931

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde küçük üreticileri, çiftçileri ve hayvancılıkla geçimini sağlayan süt üreticilerini CHP Sarayköy İlçe Başkanı Mehmet Salih Konya ile birlikte ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, sıkıntıları dinledi. Karaca, çiftçinin besicinin, üreticinin emeğinin karşılığını istediğini söyledi.

"ARTAN MALİYETLERLE BAŞ EDEMİYORUZ"

Küçük bir aile işletmesinde yıllardır emek veren süt üreticisi Cennet Özgür, artan maliyetlerle baş edemediklerini, gözü gibi baktığı 3 ineğini satmak zorunda kaldığını gözyaşları içinde anlattı. Geçen yıl bir torba yemin fiyatı 80 TL iken şimdi 130 TL olduğunu söyledi; bir günde 3 torba yeme ihtiyaç duyduklarını anlattı. Sütü 2.80’e satsa dahi 2.70 elimizde kalıyor diyerek sütü 3 TL’nin altında sattıklarında ellerine hiçbir şey kalmadığından yakındı. Sütün litresinin 5 liranın üstünde satılması gerektiğini söyleyen süt üreticisi, geçen yılki fiyattan sattıklarını için yaşadıkları mağduriyeti anlattı.

Karaca şu değerlendirmeyi yaptı: “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ‘Salgın nedeniyle bu yıl küçük aile işletmelerine yem desteği kapsamında 20 başa kadar sağmal dişi sığırı olan işletmelere hayvan başına 65 lira, 20 başa kadar besilik erkek sığırı olan işletmelere hayvan başına 65 lira, 50 başa kadar anaç koyun keçisi olan işletmelere hayvan başına 6,5 lira yem desteği vereceğiz’ demişti. Küçük işletmecilere gelince kuruş hesabı yapılıyor. Sadece tarımda değil hayvancılıkta da hayvan ithalatının önünü açan kim? Süt üreticisi aylardır düşük fiyattan süt satmaktan ve yeme gelen zamdan perişan” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir