banner610

banner609

Hayali Olimpiyatlarda Kürsü

Denizli’de 9 yıldır yüksek atlama branşında başarı gösteren Alperen Acet, İtalya’da düzenlenen 30. Üniversite Yaz Oyunları’nda aldığı gümüş madalya ile Türkiye tarihinde bir ilke imza attı. Acet ayrıca 2020 Tokyo Olimpiyatları için çalışmaya devam ediyor.

SPOR 24.07.2019, 12:43
Hayali Olimpiyatlarda Kürsü
banner930
banner931

Denizli’de 9 yıldır yüksek atlama branşında kendini geliştirmek için çabalayan Pamukkale Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Alperen Acet, Denizli'nin gururu oldu. Futbol ile başlayan spor kariyerine yüksek atlama merakı ile devam eden genç sporcu, lise döneminde yüksek atlama alanında madalyalar kazandı. Acet, başarısını 30. Üniversite Yaz Oyunları'nda erkekler yüksek atlamada kategorisinde ikinci olarak aldığı gümüş madalya ile taçlandırdı. Başarılı sporcu, Üniversite Yaz Oyunları’nda aldığı madalya ile Türkiye tarihinde ilke imza attı. Acet şimdi 2020 Tokyo Olimpiyatları için çalışıyor.

MERAKI MADALYA KAZANDIRDI

Önce futbolculukla başladığı spor hayatına yüksek atlamayla devam eden Acet, merak için gittiği seçmelerde başarılı olunca yüksek atlamaya devam etti. Acet, "Ben önceden futbol oynuyordum. Daha sonra bu branşta okul takımı kurulacağını öğrenip başladım. Çok zevkli geldiği için devam ettim, sonra da başarılar üst üste geldi. Başarı geldikçe biraz daha istek artıyor. 9 yıl oldu, hala da devam ediyorum. 'Ne yapabilirsin?' dediler fırlatma topu atabilirim dedim ve denedim. Güzel attım ama yüksek atlama yapanları gördüm. Bu daha zevkli deneyebilir miyim dedim, denedim ve oldu, ilerledim zaten" dedi.

Şampiyonluklarına lise döneminde başladığını ifade eden başarılı sporcu, liselerde dünya şampiyonluğu ve Avrupa Kulüplerde de 2 kez Avrupa Şampiyonu oldu. Türkiye tarihinde ilk kez yüksek atlamada beşinciliği elde eden genç sporcu hedefinin Tokyo 2020 Olimpiyatları olduğunu söyledi. Acet, “Liselerde dünya şampiyonu oldum. Avrupa kulüplerde 2 kez Avrupa şampiyonu oldum. Büyükler Avrupa’da finalde yarıştım. Türkiye tarihinde ilk kez yüksek atlamada ve 5’inci oldum. Aynı zamanda Üniversite Oyunları'nda dünya ikincisi oldum. O da Türkiye’nin yüksek atlamada ilk madalyasıydı. Aslında o kadar çok başarı alıyoruz ama tabi destekçi olarak bir sponsorumuz yok. Sponsorlardan destek gelirse mutlu oluruz. Hedefimde önce 2020 Olimpiyatları var. Önceliğimiz zaten olimpiyatlar. Olimpiyat için hazırlanmaya başladık. Sakatlık olmazsa devam edebildiğim kadar o kadar devam edeceğim. Kendimi olimpiyatlarda kürsüde görmek istiyorum” diye konuştu.DİREK TERCİH EDİLEN KİŞİ OLMAK İSTİYORUZ

Şampiyonluktan sonra Acet’in daha hızlı ilerlediğini ifade eden Antrenör Cavit Ceylan, yapılması zor olan yüksek atlama sporunun ilerleyen süreçte daha keyifli olduğunu söyledi. Ceylan, "Alperen ilkokuldaki beden eğitimi öğretmenin seçmesiyle başladı. Futbol branşı yapmak istiyordu sonra atletizmle tanıştı. Atletizmde ortaokulda zaten Türkiye şampiyonu oldu. Bence Türkiye şampiyonu olduktan sonraki süreci çok hızlı ilerledi. Çünkü o günden sonra artık yüksek atlamanın ne ifade ettiğini ve keyfini algıladı. Yüksek atlama böyle öğretim süreci çok keyifli değil ama sonraki süreç çok çok keyifli. 9 yıldır da aktif olarak devam ediyoruz. Yani Türkiye şampiyonluklarına eskiden tabi ki çok çok seviniyorduk ama şimdi artık Türkiye şampiyonlukları bizi çok tatmin etmiyor. Uluslararası camiada elde ettiğimiz başarılar ve dereceler çok daha önemli. Artık bunu gençlerde dünya yıldızı olduk. Yıldızlarda dünya dördüncüsü olduk. Avrupa’da 4 olduk geçen yıla kadar." şeklinde konuştu. Uzun yıllardır verdikleri emeklerinin karşılığını aldığını vurgulayan Ceylan, "Aslında 9 yıldır yapmış olduğumuz sürecin meyvesini toplamaya başladık. Keyifli de gidiyor. Şimdi Türkiye’de bizim en çok yaşadığımız sıkıntı sporcuların gelecek kaygısı. Üniversite Oyunları'nda almış olduğumuz madalya gelecek kaygısını ortadan kaldırdığı için şu an önümüzdeki yeni hedef olimpiyat ve olimpiyat için de artık kafası daha rahat, daha mutlu. Ben o sürecin daha hızlı geleceğine inanıyorum. Önümüzdeki hedef 2.33 derece, o derece olimpiyata direk geliyor. 2.30 atlasa da olimpiyatlara gidebiliyor. Ama biz seçilen değil de böyle direk tercih edilen kişi olup 2.33'le olimpiyatlara gitmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
banner935
Yorumlar (0)