CHP Pamukkale ve Merkezefendi ilçe başkanlıklarının çağrısı ile Cumhuriyet’in 100. Yılı’nda yürüyüş ve kutlamalar gerçekleştirildi. Dün akşam saatlerinde Şekerci Durağı, Necati Bilican MEM ve Üç Kahveler mevkilerinde toplanan vatandaşlar Sevindik Kapalı Yazar Yeri’ne doğru yürüyüşe geçti. Burada toplanan kalabalık Cumhuriyetin 100. Yılını coşkuyla kutladı.

CHP-6-1698574471

“HERKESE İNAT”

Miniker Kent Tiyatrosunu Doldurdu Miniker Kent Tiyatrosunu Doldurdu

Etkinliğin ev sahiplerinden CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Müjdat İlhan yaptığı konuşmada; “Herkese inat, bizi yönetenlere inat, cumhuriyet değerlerini yok sayanlara inat, 100. Yıl coşkusunu ortadan kaldırmak için binbir bahane üretenlere inat, bugün Denizli sokaklarının her bir yerinde 100. Yıl kutlaması yapan yüce gönüllü yurttaşlarımıza selam olsun. İyi ki varlar. İyi ki buradalar… İyi ki cumhuriyetin yılmaz savunucuları ve bekçileri…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kemiklerini sızlatmaya çalışanlara inat, biz onlara olan bağlılığımızı, saygımızı, bize emanet edilen Cumhuriyetimizin nice yüzyıllar yaşaması için kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğimizi, sizlerden aldığımız güçle herkese inat haykıracağımızı şimdiden söyleyeyim” ifadelerini kullandı.

“DAİMA CUMHURİYET”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da törende yaptığı konuşmada, “Atatürk ilke ve devrimlerinin, teknolojinin, bilimin, sanatın ve kültürün ışığında her zaman devam edeceğiz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza Cumhuriyeti en iyi şekilde emanet etmek için, büyük bir sorumluluk ve aidiyet duygusu ile çalışıyoruz. Türkiye'nin daha aydınlık, daha demokratik ve daha adil bir ülke olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. İstiklal ve istikbalin teminatı Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun. İlelebet Cumhuriyet, daima Cumhuriyet” diye konuştu.

“ÇAĞDAŞ VE MEDENİ BİR TOPLUM MÜCADELESİ”

CHP İl Başkanı Ali Osman Horzum gecede yaptığı konuşmada; “Ulu Önderimiz Atatürk sadece bu topraklar için değil, çağdaş ve medeni bir toplum olmak için de büyük savaş vermiştir.

Büyük Atatürk’ün açtığı aydınlık yolda kısa zamanda büyük devrimlerle gücünü gösteren genç Türkiye Cumhuriyeti, borçlarını öderken eğitimden sanayiye, sosyal haklardan kültür sanata her alanda çağ atlayan, hızla gelişen ve saygı gören bir ülke olmuştur.

Halkın egemenliğini ve iktidarını kazandığı 29 Ekim 1923, herkesi eşit kılan, insanlarımızın kulluktan vatandaşlığa kavuştuğu, kadının ikinci sınıf olmaktan kurtulduğu dönemin başladığı gündür.  29 Ekim 1923, egemen devletlerin bu topraklar üzerindeki hayallerinin suya düştüğü gündür. 29 Ekim 1923, çağdaş ülkelerle yarışacak şanlı şerefli bir ülkenin doğum günüdür.

Bu gücün mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bu eşsiz ülkenin vatandaşları, Cumhuriyetimizin 100. yılını bütün dünyaya duyurmak yerine kendine bahanelerden zırh yapanlara ve kişisel ihtiraslarına feda edilemeyecek kadar değerlidir.

Çocukluğunu, gençliğini, emekliliğini insanca yaşayan, çalışmasının karşılığını alan, çağdaş eğitime erişen, sağlık hizmeti alan, gerçeklerden haberdar olan, sanatını icra eden, protesto hakkını kullanan, din ve vicdan özgürlüğü olan, hukuk şemsiyesi altında geleceğe umutla bakan, fikri ve vicdanı hür yurttaşlar olarak yaşamak için tek çare; demokrasinin, laikliğin, çağdaşlığın ve özgür düşüncenin teminatı olan Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır. Cumhuriyete sahip çıkmak, aynı zamanda, tek adam zihniyetine karşı milletin egemenliğini, kişisel çıkarlara karşı kamu yararını ve toplumun kolektif çıkarını da savunmaktır” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sanatçı Ozan Ozanca konseri ile devam etti.