Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmaları ile başladı. Törene, Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Onur Birsen, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök katıldı.

P A U 01

İlk Konuşmayı Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç yaptı. Ardıç, “Bu fakülte size bilimin kapılarını açacak, sizlerde bugüne kadar defalarca ispat ettiğiniz gibi çalışkan, azimli, yorulmayan gençler olarak bu kapıdan tıp bilimini durmaksızın geliştiren eğitimlere katılacaksınız.” Dedi.

PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Onur Birsen yaptığı konuşmasa şunları ifade etti: “Her yıl fakültemizde büyük coşkuyla kutlanan bu tören Sayın Dekanımız sayesinde Beyaz Önlük Giyme Töreni ile taçlandırılmıştır. Değerli misafirlerimiz, bugün sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getireceği, çözüm yollarının üretildiği aynı zamanda sağlıkta edinilen başarıların da söylendiği bir gündür. Başta doktorlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın çözüm bekleyen sorunlarının olduğu bir gerçektir. Sağlık sektöründe yaşanan sorunlar yalnızca doktor ve sağlık çalışanlarını değil tüm toplumu yakından ve derinden etkilemektedir.”

Örme Teknolojisi Ve Kumaş Hataları Semineri Gerçekleştirildi Örme Teknolojisi Ve Kumaş Hataları Semineri Gerçekleştirildi

P A U 02

 “TÜRK HEKİMLERİ DÜNYAYA ÖRNEK BİR HEKİMLİK GÖSTERMEKTEDİRLER”

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “14 Mart Tıp Bayramı dünyada sadece biz de kutlanmaktadır. En önemli iki özelliğinden birincisi İstanbul’un İngilizler tarafından işgal edilmesine karşı o günkü tıp öğrencilerinin bu işgale karşı durmalarının günüdür. Vatan savunmasında öncü olmuşlardır. Diğeri ise Türk tıbbında modern tıpa geçişin günü olarak kutlanması onu ayrıcalıklı kılan özellikleridir. Hekimlik insanın bizzat kendisiyle uğraşan onun sağlıklı yaşamı, hastalandığında tedavisini ve gerektiğinde rehabilitasyonu ile ilgilenen kişi olarak toplumun vazgeçilmez mesleğidir. Sağlıklı birey sağlıklı toplumu sağlıklı toplumda önder milletleri oluşturur. Bu amaçla devletimizin kurduğu ilk bakanlığın sağlık bakanlığı olması bu konudaki bilincimizin ne kadar derin olduğunu gösterir.Bu kadar kutsal olan hekimlik aslında zor bir meslektir sevilmediği özümsenmediği zaman kişiye tamamen yüktür dolayısıyla bir kişi hekimliğe karar veriyorsa hayatın en kritik anlarında dahi kendi hayatından vazgeçip mesleğiyle ilgilenmesi gerektiğini kabul etmesi gerekiyor. Bu noktada Türk hekimleri dünyaya örnek bir hekimlik göstermektedirler.Çanakkale Savaşı’nda imkânların olmadığı çok az olduğu zaman diliminde cepheden gelen yaralı askeri en kısa zamanda iyileştirip tekrar cepheye gitmesini sağlaması Türk hekiminin ne kadar pratik olduğunu ne kadar inançlı olduğunu gösterirken şu anda yetiştirdiğimiz hekimlerin dünyanın birçok ülkesinde aranıyor olması Türk hekimine olan güvenin ne kadar kıymetli olduğunu göstermektedir.

P A U 04

DBB Başkanı Zolan: “Ülkemizin kurtuluşunda o ilk mesaiyi yapmada başlayan yürüyüş bugün yine ülkemizin ve insanımızın ihtiyaç olduğu durumlarda yine sapasağlam ayakta duran çok değerli doktor arkadaşlarımız, hekimlerimiz Tıp Bayramınız kutlu olsun”

P A U 03

254 ÖĞRENCİ BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİ

Açılış konuşmalarının ardından tören PAÜ Hastaneleri ve Tıp Fakültesine destek veren hayırsever iş insanları Osman Aydınlı, Atalay Coza, Niyazi Kelleci, Zafer Katrancı, Mehmet Çalışkan, Mustafa Üstek, Mehmet Tosunoğlu, Saffet Girgin ve Selahattin Çınar’a plaket takdimi ile devam etti.

Törenin ikinci kısmında ise 254 öğrenci beyaz önlüklerini Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan başta olmak üzere Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necip Atar ve Prof. Dr. Durmuş Akalın,Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Tuba Sarı, Doç. Dr. Mehmet Yücens,Fakülte Dekanları, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Onur Birsen ve tıp fakültesi öğretim üyelerinin takdimleri ile giydiler.