Türkiye’nin 25 turizm kentinde 35 ayrı dolandırıcılık suçundan hakkında yakalama kararı çıkarılan şüpheli Murat Ç. (51) Denizli’deki ilk olayında Jandarma Suç Araştırma Timinin (JASAT) radarına yakalandı. Şüpheli dolandırıcılık girişiminden 24 saat sonra İzmir’de yakalandı.

İddialara göre şüpheli Murat Ç.;Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden 25 kentte turizm işletmelerini arayarak kendisini turizm şirketi yetkilisi olarak tanıttığı, tur kafilesi getireceğini söylediği ancak getirdiği kafilenin tatlı olarak ancak Antep Baklavası yediğini söylediği, bunun için de Gaziantep’te özel bir baklavacının telefonunu işletmelere verdiği ve tatlıların buradan temin edilmesini istediği öğrenildi.

Daha sonra verilen numaraları arayan işletme yetkilileriyle bu kez kendisini baklava ustası olarak tanıtıp görüştüğü, siparişleri alarak parayı peşin istediği ve bu yolla turistik işletmeleri dolandırdığı belirlendi.

SESİNİ DEĞİŞTİRİP TAKLİT YAPMIŞ

Şüphelinin dolandırıcılık yaparken işletmelerle önce sekreter olarak görüştüğü, daha sonra kendisini patron olarak tanıttığı ve son olarak baklavacı gibi görüştüğü belirlendi. Bu sırada görüştüğü işletme yetkililerinin durumu fark etmemesi için sesini bir çok şekilde değiştirip, taklit yaptığı ortaya çıktı.

Bu yolla Kars, Kütahya, Sakarya, Samsun, İzmir, Mersin, Tokat, Edirne, Konya, Çanakkale, Hatay, Trabzon, Şanlıurfa, Bolu, Afyon, Kırklareli, Bursa, Ordu, Kayseri, Sivas, Balıkesir, Antalya, Kocaeli, Isparta ve Bingöl de 36 ayrı dolandırıcılık olayına karıştığı öne sürüldü.

Ormanlık Alanda Çıkan Yangın Kısa Sürede Söndürüldü Ormanlık Alanda Çıkan Yangın Kısa Sürede Söndürüldü

DENİZLİ’DE YAKAYI ELE VERDİ

Denizli’nin Pamukkale ilçesindeki bir turizm işletmesinde de benzer dolandırıcılık girişiminde bulunan şüpheli hakkında şikayet ulaşmasından sonra harekete geçen JASAT ve Pamukkale İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri müşterek yürüttükleri çalışmalarda, Murat Ç.’nin İzmir’de olduğunu belirledi. 24 saat içinde yapılan operasyonda suç ortağı ile birlikte gözaltına alınan Murat Ç’nin bu zamana kadar 40 ilde 97 dolandırıcılık olayına karıştığı belirlendi. Murat Ç. ile birlikte yakalanan İsmail Y. (25)’nin ise 18 suç kaydına rastlandı.

Şüphelinin daha önce de Diyarbakır’da yapılan ‘Alo Tatil’ operasyonunda gözaltına alındığı, o dosyada ise örgüt lideri olarak suçlandığı öğrenildi.

“HAK ETTİKLERİ İÇİN DOLANDIRIYORUM “

Denizli’de sağlık kontrolü gerçekleştirilen şüpheliler jandarmadaki işlemlerinin ardından Denizli Adliyesi’ne çıkarıldı. Nöbetçi sulh ceza hakimliği her iki şüphelinin tutuklanması yönünde karar verdi. Şüpheliler daha sonra Kocabaş’taki Denizli D Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na teslim edildi.

Şüphelilerden Murat Ç. adliye çıkarılırken gazetecilerin ‘Neden dolandırdınız?’ sorusuna “Hak ettikleri için dolandırıyorum” yanıtı verdi.

Editör: Orhun Çoban