31 Mart yerel seçimlerine 6 gün kaldı. Partilerin vaatleriyle dolu bir seçim kampanyasını geride bırakacağız. Seçim yarışında kamuoyunda pek görünür olamayan sosyalist partiler de varlık göstermeye seslerini topluma ulaştırmaya çalışıyorlar.

Denizli’de seçimlere katılan 4 sosyalist partiden TİP, TKP ve EMEP büyükşehir belediyesi ve 3 ilçe belediye başkanlığına aday gösterdi. Belediye meclis üyeliklerine toplamda 46 aday çıkartıldı.

Sosyalist partiler vaatlerden çok halkın yerel yönetimlere katılımına dikkat çekerek üretenlerin yönettiği bir belediyecilik anlayışını hakim kılmaya çalıştıkları gözlemleniyor.

Ti̇p Üç Aday Birarada

TİP ADAYI YAĞMUR YALÇIN: “BELEDİYEYİ HALKLA BİRLİKTE HALK İÇİN YÖNETECEĞİZ”

Yasin Öztürk Seçimi Değerlendirdi: “En Başta Kendimizden Başlamak Lazım” Yasin Öztürk Seçimi Değerlendirdi: “En Başta Kendimizden Başlamak Lazım”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Denizli Büyükşehir Başkanlığı yarışına Av. Yağmur Yalçın ile katıldı. Pamukkale Belediye Başkanlığı’na İbrahim Dinç’i, Bekilli Belediye Başkanlığı’na emekli PTT memuru Zeki Yıkıcı’yı aday gösteren TİP,  11 İlçede de belediye meclis üyeliklerine kendi adaylarıyla katılıyor.

Denizli’nin en geç adaylarından biri olan Av. Yağmur Yalçın, sırasıyla Dentaş İlkokulu, Atatürk Orta Okulu ve TEV Anadolu Lisesi’nde öğrenim gördü. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Yalçın,  2013 yılından buyana Denizli’de avukatlık yapıyor.

G J M Z Wj F X E A Af Rwi

Büyükşehir adayı Av. Yağmur Yalçın; kadın, çocuk, hayvan ve çevre konularındaki davalarla ilgilenmekte ve bu konularda dernek faaliyetleri de yürütmektedir.

TİP adayı Yağmur Yalçın seçildiğinde, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin kapılarını ranta kapatacağını ve belediyeyi halkla birlikte halk için yöneteceğini söylüyor. 

Yalçın, ranta, talana ve yoksulluğa karşı halkçı, kamucu ve sosyalist belediyecilik anlayışını yaşama geçireceklerini belirterek, “Türkiye, merkezi yönetimden yerel yönetimlere kadar küçük bir azınlığın yağma, talan ve rant sevdasına kurban edilmiştir. Halk iyi beslenememekte, düzgün barınamamakta, nitelikli eğitim ve sağlık hizmeti alamamaktadır. Ancak bu böyle gitmez! Değişeceğiz, Değiştireceğiz: Halkın emeğine, toprağına, soluduğu havaya göz diken bu köhne düzeni hep birlikte değiştireceğiz. 31 Mart, başka türlü bir belediyeciliği seçebileceğiniz bir gün olabilir.” Dedi.

Emep Özcan GöçerG J C Hb29 Wk A Qu6 Rm

EMEP ADAYI ÖZCAN GÖÇER: “ÖNCE ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ DİYORUM”

Emek Partisi büyükşehir belediye başkan adaylığına emekli ve eski bir sendikacıyı aday göstererek farklı bir kulvarda olduğunu gösterdi. EMEP Büyükşehir adayı Özcan Göçer, 32 yıl TEDAŞ ve AYDEM (ADM Elektrik)’de çalıştı. Türk-İş’e bağlı TES-İŞ Sendikası’nda iş yeri temsilciliği ve Şube Örgütlenme Sekreterliği yaptı.

Emeğin söz sahibi olduğu kentler için Denizli Büyükşehir Belediyesi başkanlığına aday olduğunu söyleyen Özcan Göçer, “Bu kentin her sokağına emek vermiş bir işçiyim. Sendika yöneticiliği yaptım. Dolayısıyla yerel yönetimlerde önce işçi hakları, önce örgütlenme özgürlüğü diyorum. Emekli olacak işçinin tazminatını arabulucuya götüren değil, işçinin alacağı zam oranını düşüren değil, işçilerin söz sahibi olduğu bir yerel yönetim istiyoruz. Sarayköy, Tavas, Honaz başta olmak üzere tarım alanları maden ve enerji şirketlerince yağmalanıyor. Buna halkla birlikte halkın çıkarına ‘Dur’ diyen bir yerel yönetim. Kadınları 8 Mart’larda reklam için anan değil kadınların ekonomik ve siyasal özgürlüklerini destekleyen bir yerel yönetim. Eğitim, kültür, spor, sosyal aktivitelerde gençlerin talep ve ihtiyaçlarını önceleyen bir yerel yönetim. Deprem kuşağında yer alan Denizli’de deprem dirençli bir kent yaratmak önce ranta son vermeyi gerektirir. Ranta, talana, soyguna son vereceğimiz, Halk Meclisleri ile halkla birlikte yöneteceğimiz bir yerel yönetim anlayışını benimsiyoruz.” Diye konuştu.  EMEP 14 ilçede belediye meclisine kendi adaylarıyla katılıyor.

Tkp Adaylari

TKP ADAYI ÖZGÜR DAĞ: “EŞİT VE ÖZGÜR BİR ÜLKE HAYALİM VAR”

“Paranın, yalanın, talanın değil emekçi halkın Denizlisi için, Komünist Belediyecilik” sloganıyla yerel seçimlere katılan Türkiye Komünist Partisi (TKP) büyükşehirde ve iki ilçede belediye başkanlıklarına aday gösterirken, 15 ilçede de belediye meclislerine aday gösterdi. TKP’nin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Özgür Dağ, Pamukkale Belediye Başkanı adayı Hale Tüblek ve  Bozkurt Belediye Başkanı Adayı da Selen Kartay  oldu.

TKP’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Özgür Dağ’da işçi kökenli bir aday. Döküm fabrikalarında işçi olarak  çalışan Özgür Dağ, Acıpayam Endüstri Meslek Lisesi bitirdi.

Eşit ve özgür bir ülke hayali olduğunu söyleyen Dağ, bu hayali gerçekleştirmek için TKP saflarında mücadele ettiğini belirtiyor. Dağ, “Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak laik, kamucu, bağımsız ve eşit bir ülke için seçime giriyorum.” Dedi.

Sol Parti Serdar

SOL PARTİ 6 İLÇEDE MECLİSLERE ADAY GÖSTERDİ

Belediye başkanlıklarına aday göstermeyen SOL Parti 6 ilçede birer adayla belediye meclis üyelikleri seçimlerinde yarışacak. Merkezefendi de Orhun Çoban, Pamukkale’de Şirin Avcı, Çal’da Şükrü Selçuk, Serinhisar’da Muzaffer Aksoy, Acıpayam’da Ayhan Aygün ve Honaz’da Haydar Aktaş  belediye meclis üyeliklerine aday oldular. Sol Parti bu seçimlere “Denetim bizde” şiarıyla, halk için halkla birlikte denetlemeye adayız diyerek katılıyor.

Sol Parti Denizli İl Başkanı Serdar Aktaş, farklı bir belediyecilik anlayışı için yola çıktıklarını, işçilerin, kadınların, gençlerin, emeklilerin; halkın bütün kesimlerinin yönetime katılacağı bir anlayışı temsil ettiklerini belirterek, “Biz bu ülkeyi değiştirmeye adayız. AKP iktidarının tahribatına karşı halkla birlikte kamucu, laik, katılımcı, demokratik bir yönetim anlayışını hayata geçireceğiz. Halkın örgütlenme meselesi ve üretenlerin yönetimde bulunması yerelde yaşadığımız sorunların karşısında çok önemli. Bizim yerel yönetim anlayışımızın en önemli kısmı da buradadır. Halkla beraber halk için oluşturulacak bir yönetim, ortak akıl etrafında sorunları hep birlikte alacağımız kararlarla aşmaktır. O yüzden diyoruz ki bugün Sol varsa kimse alternatifsiz değil.” Diye konuştu.