Aydem’den Çiftçilere Destek Aydem’den Çiftçilere Destek

Denizli’de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Ekiplerin gerçekleştirdiği operasyonlarda, çok sayıda ağ ele geçirildi. Kentin çeşitli bölgelerindeki iç sularda yapılan denetimlerde yıl başından bu yana toplam 40 kilometrelik ağ tespit edildi. Ekipler ağa takılan ve hala canlı olan balıkları doğal yaşamlarına geri bırakırken, kaçak ağları da yakarak imha etti. 

SATICILAR DA GÖZETİM ALTINDA

Diğer yandan sazan ve yayın gibi türlerin üreme dönemine girmesi, 1 Haziran’a kadar avcılığın yasak olması nedeniyle satış noktaları da denetimden geçti. Geçtiğimiz hafta boyunca Pazar yerleri ve diğer perakende satış noktalarında balıkçıları denetleyen ekipler, limit kontrolleri yaptı. Tedarikçilere yasaklı dönemde olan türler için kaynak soruldu, üçüncü şahıslardan balık satın alınmasının ve tüketiciye ulaştırılmasının yasak olduğu hatırlatıldı. Sürdürülebilir doğal yaşam için esnafa bilgi verildi, şüpheli durumlarda ihbarda bulunmaları istendi. 

7 KİŞİYE 292 BİN 326 TL CEZA KESİLDİ

İl Müdürü Şakir Çınar, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; sürdürülebilir avcılık için her balığa bir kere üreme fırsatı verilmesi gerektiğini, bilimsel olarak belirlenmiş yasal avlanabilir asgari boyun altında av ve satışının yapılmaması gerektiğini ifade etti. Yılın geride kalan 4 aylık döneminde Denizli'de gerçekleşen denetimlerin sonuçları hakkında bilgi veren Çınar, “Kaçak avcılık ve satışı konusunda yapılan denetimlerde, 40 bin metre balık ağına el konularak 7 şahsa 292 bin 326 TL idari para cezası uygulanmıştır. Kaçak avcılığa karşı yapılan denetimlerimiz kararlılıkla devam edecektir” diye konuştu.

A W191243 02

ŞAKİR ÇINAR BALIĞIN SAĞLIK İÇİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Şakir Çınar bağlın insan sağlığı için önemine dikkat çekerek; "Bilim dünyası, balık tüketmenin sağlık için birçok faydası olduğunu defalarca kanıtlamıştır. Özellikle Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok besin maddesini içermektedir. Balık yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Protein, kaslarımızın, dokularımızın ve hücrelerimizin yapı taşıdır. Dolayısıyla, düzenli olarak balık tüketmek, kaslarımızın güçlenmesine, dokularımızın onarılmasına ve vücudumuzun sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sağlar. Balık tüketimi kalp-damar sağlığını korur, beyin fonksiyonlarını iyileştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu faydalardan yararlanmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için vatandaşlarımızı haftada en az 2 gün balık yemeye davet ediyorum" dedi.