banner610

banner609

Yeşilyuva Ayakkabıları Bayrama Hazır

Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı 800 yıldan bu yana ayakkabı imalatı yapan Yeşilyuva Mahallesi’nde ustaların yaptığı bayramlık ayakkabılar satışa hazır.

Acıpayam 24.07.2019, 13:40
Yeşilyuva Ayakkabıları Bayrama Hazır
banner930
banner931

Toptanda 50- 100 TL arasında satılan ayakkabılar, kesinlikle deriden üretiliyor. Yeşilyuva Ayakkabıcılar Kooperatifi Başkanı Arif Alagöz, mahalle halkının yaklaşık yüzde 95'nin geçimini ayakkabı imalatından sağladığını söyledi. Mahallede 200'e yakın esnafın ayakkabı imalatı yaptığını ve günlük üretimlerinin 3-4 bin, yıllık üretimlerinin ise 1-1,5 milyon çifti bulduğunu belirten Kooperatif Başkanı Alagöz, “Türkiye'nin her iline ve 52 farklı ülkeye ayakkabılarımızı gönderiyoruz. İmalatımızın yaklaşık yüzde 65'i iç piyasaya, kalan kısmı da dış piyasaya gönderilmekte. Mahallemizdeki ustalarımız tarafından Kurban Bayramı öncesinde renk renk, farklı ayakkabı modelleri hazırlanıp satışa hazır hale getirildi. Ayakkabıyı üreten ustalar aynı zamanda da satışını da kendileri yapıyor. Türkiye’nin her bölgesine mahallemizde üretilen bayramlık ayakkabılar gönderildi" dedi.

7’den 70’e herkes usta ayakkabı imalatının mahallenin tek geçim kaynağı olduğuna dikkat çeken Alagöz, "Mahallemizde ayakkabıcılık mesleği baba kucağında başlar ve 7'den 70'e kadın erkek demeden herkes ayakkabı dikmesini bilir. Bir zamanlar evlerin altında dikilen ayakkabılar, şimdi en modern şekilde yapılan ve hizmete açılan Yeşilyuva Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi’nde üretiliyor. Sitemizde 254 dükkânımız var. Kalitemiz yurt dışına kadar ulaştı. Ayakkabıcılık mesleğindeki tek kusurumuz markalaşmamış olmamızdır. 'Yeşilyuva' olarak tek bir marka haline gelemedik. Bu yüzden kaliteli ürün üretmemize rağmen büyük markalara fason üretim yapmak zorunda kalıyoruz. Geçmiş yıllarda piyasaya giren Çin malı ayakkabılar bizi etkiledi. Fakat zaman ilerledikçe vatandaşlarımız fiyata değil kaliteye bakınca ayakkabılarımızın değeri anlaşıldı. Bizim ayakkabılarımız tamamen deriden yapılmakta. En güncel ayakkabı modellerini ise her yıl katıldığımız yurt içi ve yurt dışı fuarlarda sergilenen modellerden esinlenip çıkartıyoruz. Herkesin rahatlıkla giyebileceği, kaliteli, ucuz rahat ayakkabılar üretiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)