Denizli’ye Kuvvetli Yağış Uyarısı Denizli’ye Kuvvetli Yağış Uyarısı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın 2012'de destek verdiği alternatif turizm projesiyle fiziki alt yapının hazır hale getirildiği Topuklu Yaylası, 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında yerli ve yabancı gökbilimcileri ağırlayacak.

A W243921 03
Ajans, "Alternatif Turizmde Yeni Destinasyonlar Sonuç Odaklı Programı" kapsamında Güney Ege bölgesinin alternatif turizm ögelerinin geliştirilmesi ve tanıtımına yönelik birçok faaliyet ve proje yürütüyor. Bu kapsamda GEKA, proje desteğinin yanı sıra Topuklu Yaylası'nın karanlık gökyüzü parkı olmasına, yaylanın ve astroturizm potansiyelinin gökyüzü etkinlikleriyle tanıtılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

A W243921 04
Etkinlik, başta Beyağaç Belediyesi olmak üzere Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Pamukkale Üniversitesi, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Aydem Enerji ve Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneği'nin iş birliğiyle gerçekleştirilecek. Dört yıldır düzenlenen etkinlik bu yıl ilk defa uluslararası düzeye taşınacak olup etkinliğe yaklaşık 3 bin kişinin üzerinde bir katılımın olması bekleniyor.

A W243921 05

HEDEF ULUSLARARASI KARANLIK GÖKYÜZÜ PARKI STATÜSÜNÜ KAVUŞMAK
Etkinlik ile “Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı” statüsünü almaya bir adım daha yaklaşacak Beyağaç Topuklu Yaylası'nın ulusal ve uluslararası düzeyde bilinirliğinin artması ve yöre halkının sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine katkı sağlanması bekleniyor. Etkinliğin her yıl geliştirilerek devam ettirilmesi ve Topuklu Yaylası'nın “Astro Turizm Destinasyonu” olarak anılarak tanınması da hedefleniyor.
Gözlem alanında, profesyonel ve amatörlerden oluşan yaklaşık 30 gökbilimcinin getireceği teleskoplarla, ülkemizin en karanlık bölgelerinden biri olan Topuklu Yaylası'nda, tüm katılımcılara açık olarak, bir yandan gökyüzü gözlemi yapılırken, bir yandan da gök cisimlerinin fotoğrafları çekilecek. Etkinlikte, özellikle astronomi alanında uzman hocalar tarafından sunumlar ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.
Etkinliğe katılım ücretsiz olup, gökyüzü ve gökbilim meraklıları “Gökyüzü Görseli Sizi Bekliyor” sloganıyla 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında Beyağaç Topuklu Yaylası'na bekleniyor.

A W243921 02

Editör: Orhun Çoban