Denizli’de Görme Engelli Kızın Yaşama Azmi Alkış Topluyor Denizli’de Görme Engelli Kızın Yaşama Azmi Alkış Topluyor

Mevsim normalleri üzerinde havaların seyrettiği yaz aylarında cep telefonu bataryalarının bozulmasında etkili olan yüksek sıcaklık ve nem, telefonların tamamen bozulmasına ve batarya patlamalarına neden oluyor.  Cep telefonu ustası Mehmet Akbey, "Kullanmadığımız bataryaların çöpe atılması doğada patlama riskine yol açmaktadır. Yangınlara özellikle orman yangınlarına neden olmaktadırlar. Bizler bir kaç kere bu olaylarla karşılaştık" dedi.

20230827aw017132-4

“AŞIRI SICAKLARDA DAHA FAZLA KARŞILAŞIYORUZ”

Genelde bataryalardan dolayı vatandaşların sıkıntı yaşadığını belirten Akbey, "Bataryalarda şişme olayları yaşanabiliyor. Özellikle yastık altında kalan ve uzun süreli şarjda bekletilen cep telefonlarına yüksek voltaj elektrik gelmesi nedeniyle telefonlar bozulabiliyor. Bunlar laptop, tablet ve her türlü şarj edilebilir, pil ile kullanılan araçlar içinde geçerlidir. Bunu önlemek için telefon şarj edilirken en az 1 metre uzakta tutulması gerekmektedir. Aşırı sıcaklardan dolayı yaz aylarında bu sorunla daha fazla karşılaşıyoruz" dedi.

20230827aw017132-0

“BATARYALAR İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM YAPILMASI GEREKİYOR”

Bataryalar için geri dönüşümün yapılmasını istediklerini dile getiren Akbey, "Kullanmadığımız bataryaların çöpe atılması doğada patlama riskine yol açmaktadır. Yangınlara özellikle orman yangınlarına neden olmaktadırlar. Bizler bir kaç kere bu olaylarla karşılaştık. Bataryaların insan sağlığına çok büyük zararı bulunmaktadır. Dikkat edilmesi ve basite alınmaması gerekmektedir’’ şeklinde konuştu.