Bayram Dönüşü Antalya Yolu Çile Yoluna Döndü Bayram Dönüşü Antalya Yolu Çile Yoluna Döndü

Denizli’nin Tavas İlçesi’ne bağlı Avdan Köyünde Hatice Kocalar’a Avdan Madencilik Enerji Sanayi ve Ticaret Şirketi tarafından 2 çalışanını darp ettiği gerekçesi ile dava açıldı. Açılan davanın duruşması bugün Tavas Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yargılamanın ikinci celsesinde sanık Hatice Kocalar mahkemedeki yerini alırken saldırıya uğradığını savunan iki firma çalışanı duruşmaya katılmadı. Hatice Kocalar’ın avukatlığını ise Hasan Ozan Orpak, Onat Ötnü, Ali Kavallı üstlendi.

Duruşmaya Türkiye İşçi Partisi (TİP) Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yağmur Yalçın, Yeniden Refah Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nazif Manav, Yeniden Refah Tavas Belediye Başkan Adayı Hilmi Ortatepeli, Tavas CHP Belediye Başkan Adayı Kadir Tatık, İyi Parti Tavas Belediye Başkan adayı Emin Barıner ve EMEP Partisi Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özcan Göçer, Avdan Muhtarı İlhan Kulaç, Büyükmenderes İnisiyatifi ve Avdan Platformu Sözcüsü Mimar Mehmet Öztürk Tüm Emekliler Sendikası, TİP, SOL Parti, EMEP ve Yeşil Sol Parti’nin temsilcileri hazır bulundu.

Whatsapp Image 2024 03 05 At 14.14.06

“TARLAMI SAVUNMAM SUÇ MU?”

Hatice Kocalar, suçlama iddialarıyla ilgili gerçekleştirdiği savunmasında, “Ben tarlamı korumak istedim. Suç işlemedim. Şirket yetkilileri geldiler. Tarla mahkemelik, mahkemeden sonra kazın dedim. Tek başınaydım. Burada 2 kişi bana dava açmış ama o gün tarlada 2 değil 5 kişi vardı. Ben 5 kişiye nasıl vurabilirim? Küçük çocuklar bile inanmaz. Benim tek başıma onları darp etmem mümkün değildir. Tarlada aramızda sadece sözlü tartışma yaşandı. Elimde sopa yoktu onlara vurmadım. Üstüme atılan bu suçu işlemedim. Tarlada ürünlerim olduğu için gittim. Şirkete ait araçlar da tarladaydı. Suç mu benim tarlama sahip çıkmam” dedi.

“SAMANLARIMIZA ZARAR VERDİLER”

Mahkemede tanık olarak konuşan Hatice Kocalar’ın eşi Bekir Kocalar “Ürünlerimizin olduğu tarlaya tesadüfen giderken 5 erkek eşime el kol hareketleri yapıyordu. ‘Sizin yaptığınız ayıptır’ dedim. Gelen kişilerin ikisi mühendis, bir kepçe, iki kamyon bulunduğunu gördüm. Şahıslarla sözlü tartışma yaşadık. Eşimin elinde herhangi bir sopa yoktu. O an tarlada samanımız tütünümüz buğdayımız vardı. Samanımızı kepçeyle başka yere taşımışlar. Asıl mağdur olan biz olduk” şeklinde konuştu.

Av. Hasan Ozan Orpak ise “Delil olarak sayılan sopa ortada yok. Burası 1. derece tarım arazisi. 75 yaşında 1.50 boyunda 45 kilo bir kadının 5 kişiyi darp etmesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

“TOPRAĞIMI SAVUNDUM KİMSEDEN KORKUM YOK”

Duruşma sonrası Tavas Adliyesi önünde yapılan açıklamada Av. H. Ozan Orpak hukuki sürece ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. 75 yaşındaki Hatice Kocalar da yaptığı konuşmada, "Ben toprağımı savundum. Kimsenin toprağında gözüm yok. Kendi toprağımı savunmak suç mu? Bu söylediklerimi herkes duysun kimseden korkum yok. Şirket de gelsin korkum yok" dedi.

Tavas Adliyesi

AVDAN’IN HATİCE NİNESİ

74 yaşındaki Hatice Kocalar, Avdan’dan "Bu eller her şey yetiştirir. Zehir istemiyoruz" diye haykırdı günlerce.

Tavas’ın şimdiki mahallesi eskinin köyü Avdan’ın kaderi, Ocak 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararla değişti. 3 milyon 764 bin metrekarelik alan için acele kamulaştırma kararı alınıp tarım arazileri kömür çıkaracak şirketlere adeta peşkeş çekildi. Daha önce termik santral yapımı girişimine karşı çıkan Avdan ve civar köylerin mücadelesi sonucu bu girişim geçici de olsa durdurulmuştu. Bu tecrübeyle Avdan köylüleri kamulaştırılan tarlaları için her türlü yasal yollara başvururken kamuoyu oluşturmak içinde defalarca eylem ve basın açıklamaları yaptılar.

İşte Hatice nine bu eylemlerde konuşarak Avdan mücadelesinin sembolü oldu. Hatice nine biliyor ki toprakları kömür uğruna elden giderse artık, tütün, üzüm, mercimek, şekerpancarı, elma, kavun ve karpuz ve zeytin elde edemeyecek.

Hatice nine biz her şeyi gördük, bize vatan haini dediler diyerek “Bu vatan bu toprak kimin? Bu toprak burada sıra dağlar gibi duranlarındır. Bu  vatan ağaçları yıkıp toprakları talan edenlerin değildir.” Diyor.