TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararın uygulanmaması, kararı veren hakimler hakkında Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin suç duyurusunda bulunması Denizli Barosu tarafından protesto edildi.Bugün Denizli Adalet Sarayı önünde toplanan avukatlar bir süre oturma eylemi yaptı. Denizli Barosu Başkanı Adnan Demirdöğer; “Türkiye Cumhuriyeti, çadır veya muz cumhuriyeti değildir. Kurum ve kurallar ülkesidir. Verilen bu karar ile Yargıtay 3. Ceza Dairesi yargı kararı ile Anayasal suç işlemiştir. Bu nedenle, Denizli Barosu dün olduğu gibi bugün de, yarın da darbe veya darbe teşebbüsü nereden gelirse gelsin daima karşısında duracaktır” diye konuştu.

baro2

‘TÜRK YARGISININ KARA GÜNÜ’

Halk Caddesi’nde Özden AVM Açıldı Halk Caddesi’nde Özden AVM Açıldı

Yargıtay ceza dairesinin verdiği kararın ihtilal dönemlerindeki yargı kararlarını andırdığını belirten Demirdöğer; “Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği karar; 1960 yargılamaları, 1972 muhtırası sonrası yargılamalar, 1980 ihtilali sonrası yargılamalar, 27 Şubat yargılamaları, 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası yapılan yargılamalar sonucunda verilen kararlar gibi Türk yargısının kara günlerinden birisi olarak anılacaktır. Bu karar yüksek yargının olağan veya olağanüstü dönemlerde, gücü elinde bulunduranların arzu ve istekleri doğrultusunda verilen kararların tipik bir örneğidir. Verilen her yargı kararı, eleştirilebilir. Ağır şekilde eleştirilebilir. Ancak, Anayasa’da öngörülen haklar çerçevesinde uygulanması gerekmektedir” diye konuştu.

baro1

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ, ÇADIR VEYA MUZ CUMHURİYETİ DEĞİLDİR.”

Mahkeme kararlarının uygulanmadığı bir yerde hukuk devletinden bahsedilemiyeceğini Söyleyen Demirdöğer, “Bu nedenle Anayasa Mahkemesinin Can ATALAY kararında tespit edilen hak ihlallerinin ortadan kaldırılması ve bahsi geçen ihlal kararının gereğinin yerine getirilmesi yalnızca ilgili derece mahkemelerinin değil, başta Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Yargı organları olmak üzere kamu gücünü kullanan diğer organların da görevidir. ‘Hukuki güvenlik’ hakkının geri dönülmez biçimde zedelenmemesi adına, Can ATALAY hakkında derhal yeniden yargılama, yasama dokonulmazlığı kapsamında durma ve tahliye kararı verilmeli; Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyeleri hakkında 2797 sayılı Yargıtay kanunun 46. Maddesi gereğince resen soruşturma başlatması çağrısında bulunuyoruz.

baro3

Türkiye Cumhuriyeti, çadır veya muz cumhuriyeti değildir. Kurum ve kurallar ülkesidir. Verilen bu karar ile Yargıtay 3. Ceza Dairesi yargı kararı ile Anayasal suç işlemiştir.” Diye konuştu.

baro4