Milli Teknoloji Hamlesi PAÜ’de Konuşuldu Milli Teknoloji Hamlesi PAÜ’de Konuşuldu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin “Mülakatlar kalktı mı?” sorusuna cevap veren Bakan Tekin, “Milli Eğitim Teşkilat Kanunu’nu düzenleyen kanun hükmünde kararnameye göre öğretmen alımlarında sözlü sınav uygulaması getirildi. 2016’da kurulan sisteme göre KPSS’de belli puan barajını geçen adayların üç katı aday sözlü sınava çağrılıyor. Dolayısıyla şu anda öğretmen alımlarında sözlü sınavın olması yasal bir zorunluluktur. Yasa gereği öğretmen atamalarında mülakatın olması gerekiyor. Bir kanun çıkmadı. Kanunda da herhangi bir değişiklik olmadığına göre mülakat sistemi zaten devam ediyor” diye konuştu.

tekin

“MÜMKÜN OLDUĞU KADAR FAZLA SAYIDA ATAMA YAPARAK ÖĞRETMEN ADAYLARINI EĞİTİM AİLEMİZE KATMAK İSTİYORUZ”

Öğretmen atamalarıyla ilgili konuşan Bakan Tekin, “Mümkün olduğu kadar fazla sayıda atama yaparak öğretmen adaylarını eğitim ailemize katmak istiyoruz. Ama takdir edersiniz ki atamalar tek başımıza alacağımız bir kararla olmuyor. Hazine ve Maliye Bakanlığımızla birlikte bütçe olanakları çerçevesinde, ihtiyaç duyduğumuz alanlarda ve sayıda öğretmen ataması yapmayı planlıyoruz inşallah” ifadesini kullandı.

“ARALIK AYINDA MÜFREDATTA YAPACAĞIMIZ DEĞİŞİKLİĞİ KAMUOYUYLA PAYLAŞMIŞ OLACAĞIZ”

Milli Eğitim Bakanlığı olarak çalışmalarının devam ettiğine dikkati çeken Bakan Tekin, şu ifadeleri kullandı: “Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu an gündemimizin önemli bir başlığını oluşturan bir konuyu sizinle paylaşabilirim. Muhtemelen aralık ayında müfredatta yapacağımız değişikliği kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Uzun süredir müfredat değişikliği konusu üzerinde çalışıyoruz. Bugün de bu konuda ilgili arkadaşlarımızla bir toplantı yaptık. Aralık ayı içerisinde konuyu kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Tüm sınıfları kapsayacak şekilde bir müfredat değişikliği için çalışıyoruz. Söz konusu değişiklikle çocuklarımıza gereksiz, düzeylerinin üstünde bir bilgi yüklemesi yapmayacağız. Her derste sadeleşme olacak.”

“İLKOKUL, ORTAOKUL, LİSEDE TEKRAR EDEN KONULAR MEVCUT, BUNLARI SADELEŞTİRECEĞİZ”

İlkokul, ortaokul, lisede tekrar eden konular mevcut olduğunu ifade eden Bakan Tekin, “Hemen hemen tüm kademelerde tekrar eden konular, kazanımlar var. Öncelikle bunları sadeleştirmek veya çıkartmak üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. İkinci bir husus ise bazı konular da var ki pedagojik usullerle anlatılmıyor. Yani lisede anlatılan konu ya da ilkokulda anlatılan konu birbirini tamamlamıyor. Bu bir sarmaldır. Hep söylüyoruz, müfredat hem çok ağır hem de çok fazla konu olduğundan öğretmenlerimiz konuları yetiştiremediklerinden yakınıyorlar. Doğal olarak saha ziyaretlerimizde, öğretmen odası buluşmalarımızda konuları yetiştirmek için haftalık ders saatlerinin yetmediğini belirtiyorlar. Bunu hemen hemen tüm branş öğretmenleri için söylemek mümkün. Dolayısıyla herkese fazla ders saati verince bu sefer haftalık ders saati 60’ı buluyor” şeklinde konuştu.

“ORTAOKULDA NEREDEYSE LİSANS DÜZEYİNDE OKUTULAN KONULAR MEVCUT”

Müfredatın ağır olduğunu ve hafifleteceklerini belirten Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Her dersin ilgili konunun uzmanları çalışıyor. Bu çalışmalar tamamlandığında her ders için oluşturulan komisyondaki alan uzmanları gerekli değerlendirmelerde bulunacak ve bu değerlendirmeler sonucunda da değişikliğe gidilecek. Girilmemesi gereken konular var. Şöyle söyleyeyim, ortaokulda neredeyse lisans düzeyinde okutulan konular mevcut” dedi.

“BİR DERSİ KALDIRMANIN BİZE NORM KADRO AÇISINDAN MALİYETİ OLACAK”

Yeni dersler ve mevcut derslerde de değişiklik olacağını belirten Bakan Tekin, “Şimdiden bunları konuşmak erken olur. Çünkü bu süreç devam eden bir çalışma. Değişiklik sadece bir dersi çıkarmak veya eklemekle olmuyor. Her değişikliğin etkilediği parametreler oluyor. Mesela bir dersi artırmak veya çıkarmak doğrudan norm kadroyu etkiliyor. Dolayısıyla bir dersi kaldırmanın bize norm kadro açısından maliyeti olacak. Ya da bir dersi artırmanın veya düşürmenin maliyeti olacak, yani dengeleri değiştirecek. Yapacağımız her türlü değişiklik bu maliyetleri göz önünde bulundurmamızı gerektiriyor. Örneğin bu tür değişiklikler öğretmen atamasındaki branş dağılımını veya norm fazlası öğretmen durumunu ortaya çıkartıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI