GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan açılış töreninde yaptığı konuşmada Denizli’de başarı ile tamamlanan toplam 32 projedeki 110 milyon liralık yatırıma 84 milyon lira destek sağlandığını belirtti. Akdoğan; “Denizli Organize Sanayi Bölgesi tarafından yürütülen Denizli Mesleki Eğitim Ve Test Merkezi kapsamında istihdam garantili nakış, dikiş, desen hazırlama eğitimlerine ilk etapta katılan 67 kişiden 50’si istihdam edildi. 2024 fiyatlarıyla 38,5 lira ile tamamlanan projeye Ajansımız 27 milyon 937 bin lira destek sağladı" ifadelerini kullandı.

Denizli’de Mart Ayında 1382 Konut Satıldı Denizli’de Mart Ayında 1382 Konut Satıldı

A W161133 05

4 İLÇE CAZİBE MERKEZİ OLDU

Denizli ve ilçelerine kazandırılan önemli projeler hakkında bilgiler veren Akdoğan, "Alternatif turizm alanında yürütülen projeler ile Beyağaç, Çameli, Çivril, Honaz’da yürütülen projelerle çevre düzenlemesi ve tesis kurulumu yapılan alanlar turizmde cazibe merkezi haline geldi. Beyağaç'taki proje sayesinde Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri düzenlenmeye başladı. Çameli'ndeki proje ile ilçede uluslararası paraşüt yarışması düzenlenebilir hale geldi. Kooperatif ve birliklerin rekabet gücünün geliştirilmesine yönelik Denizli’de süt depolama, sebze-meyve kurutma, yem üretimi, kestane işleme, zeytinyağı üretim ve depolama, yöresel ürünler pazarlamaya yönelik projelerle 13 kooperatifin üretim değerleri yaklaşık yüzde 35 artırıldı. Kooperatiflerde ek 9 istihdam sağlanmıştır. İmalat sanayinde dijitalleşme faizsiz kredi desteği ile tekstil, makine imalatı, iklimlendirme alanlarında tamamlanan 8 projeye sağlanan faizsiz kredi desteğiyle işletmelerin verimlilikleri ortalama yüzde 20 artırılırken üretim kapasiteleri ortalama yüzde 15 artırılmıştır. Yenilikçi Genç Girişimcilik Desteği kapsamında mimarlık öğrencilerine yönelik paylaşımlı atölye, tıbbi ve kozmetik ürün üretimi ve vegan çikolata ve çikolata ürünlerine yönelik tamamlanan 3 projeyle girişimci gençlerin önü açılmıştır. Denizli’de son yıllarda desteklenen ve başarı ile tamamlanan toplam 32 projedeki 110 milyon 385 bin 427,23 TL’lik yatırıma 84 milyon 258 bin 787,67 TL destek sağlanmıştır" diye konuştu.

B A K A N K A C I R 32 P R O J E N I N A C I L I S I N I Y A P T I 5 1710254271

NİTELİKLİ DOKUNUŞLAR

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, GEKA’nın desteklerini ‘nitelikli dokunuşlar’ olarak nitelendirdi, “Yeni işlere, yeni başlangıçlara ve pek çok yatırımlara teşvikler verildi” dedi.

Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun ise törendeki konuşmasında; “Üreticilere ve sanayicilere destek olmalarının kendileri için bir görev olduğunu vurgulayan Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun ise, “Denizli, tekstil, sanayi, turizm, madencilik ve tarım alanlarında olmak üzere pek çok iş kolunda bir lokomotif görevi görmektedir. Ekonomimize sağladığı katma değerle öne çıkan iller arasında yer almaktadır. Sürdürülebilir bir büyümeyi sağlamanın en iyi yolu da kaliteli ürünü en iyi pazarlamaktan geçmektedir. Bu noktada üreticilerimize, sanayicilerimize ve tüccarımıza destek olmak bizlerin başlıca görevidir” ifadelerini kullandı.

B A K A N K A C I R 32 P R O J E N I N A C I L I S I N I Y A P T I 3 1710254294

OSB’LERDE İLAVE İSTİHDAM

Son 22 yılda Denizli’ye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan hizmetleri sıralayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, “Yatırım teşvikleriyle, sanayi alanlarıyla, KOBİ’lerimize sağladığımız imkânlarla ve bölgesel kalkınma projelerimizle Denizli için, Denizlili kardeşlerimiz için çalışıyoruz. Son 22 yılda şehrimize yapılacak yatırımlar için 2 bin 226 yatırım teşvik belgesi düzenledik. 134,1 milyar lira sabit yatırımın ve 40 bin 600’den fazla nitelikli istihdamın önünü açtık. İhracatın ve üretimin kenti Denizli’de sanayi çarklarının hızla dönmesi için 594 milyon lira yatırımla 2 yeni organize sanayi bölgesi kurduk ve OSB sayısını 5’e çıkardık. Organize sanayi bölgelerimizde 7 bin 400’den fazla ilave istihdam oluşturduk. 22 yıl önce Denizli’de sadece 75 KOBİ’miz desteklenirken biz, 25 bin 400’den fazla KOBİ’mize 3,1 milyar lira destek sağladık. Kurduğumuz 15 Ar-Ge, 12 tasarım merkezi ve 1 teknoparkla Denizlili sanayicilerimizin, girişimcilerimizin katma değerli üretim yolculuğunda yanında yer aldık” ifadelerini kullandı.

B A K A N K A C I R 32 P R O J E N I N A C I L I S I N I Y A P T I 1 1710254326

 “TURİZMDE YENİ CAZİBE MERKEZLERİ OLUŞTURDUK”

Kalkınma Ajansı mali ve teknik destek programları ve merkezi programlar vasıtasıyla da şehrin kalkınmasına ivme kattıklarını ifade eden Bakan Kacır, “Bu manada kamu kurumlarımızın, mahalli idarelerimizin, üniversitelerimizin, özel sektörümüzün ve sivil toplum kuruluşlarımızın 493 projesine 866 milyon lira destek verdik. Bugün de şehrimizde bütüncül kalkınmayı hedefleyen bir bakış açısıyla sanayiden tarıma, turizmden sosyal donatılara kadar farklı alanlarda Güney Ege Kalkınma Ajansımız destekleriyle hayata geçirdiğimiz 32 projenin açılışını gerçekleştiriyoruz. 'Denizli Mesleki Eğitim ve Test Merkezi' projesi ile tekstil ve makine sektörleri başta olmak üzere, sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda insan kaynağımızı aranan yetkinliklerle buluşturuyoruz. Denizli’mizin kalkınmasının öncüsü imalat sanayimizin nitelikli aranan eleman ihtiyacını karşılayarak sanayimizin rekabet gücünü artırıyoruz. İmalat Sanayiinde Dijitalleşme Projeleriyle; işletmelerimizin dijital dönüşüm çalışmalarına faizsiz finansman sunduk. İşletmelerimizin verimliliklerinde yüzde 20, üretim kapasitelerinde yüzde 15 artış sağladık. Beyağaç, Çameli, Çivril ve Honaz’da yürüttüğümüz Alternatif Turizm Projeleriyle turizmde yeni cazibe merkezleri oluşturduk. Kooperatif Projeleriyle de tarımsal üretimi desteklemenin yanında şehrimizin yöresel ürünlerinin marka değerini yükseltiyoruz. Şehrimizi inşallah önümüzdeki dönemde daha fazla eser ve hizmet ile donatacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Kacır ve Denizli protokolü, yapılan konuşmaların ardından GEKA’nın destekleriyle tamamlanan 32 projenin toplu açılışını gerçekleştirdi. Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Derya Baltalı, programın sonunda Bakan Kacır'a günün anısına hediye takdiminde bulundu.