Yerel seçimlerle birlikte oluşan Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi ilk oturumunu Belediye Başkanı Nuri Çavuşoğlu başkanlığında gerçekleştirdi. Çavuşoğlu’nun ana gündeminde borçlar ve tespit ettikleri, araştırmaya devam ettikleri usulsüzlük iddiaları vardı. Delikliçınar Meydanında bulunan Denizli Büyükşehir Belediye Binasının duvarına dev bir afişle devir aldıkları borçları kalem kalem aktaran, 11 milyar 130 milyon 969 bin lira borç belirlediklerini belirten Çavuşoğlu,  “Denizli’nin borç durumuyla ilgili bir liste yayınladık. Bu listede özellikle kamuoyunun dikkatini çekmek istediğimiz birkaç husus var. Nasıl bir belediye devraldığımızın bilinmesini istiyoruz. Amacımız kimseyi şikâyet etmek değil. Bugünkü mevcut durumumuzun herkes tarafından açık net bilinmesidir. Biz geldiğimizden itibaren bir haftadır belediyenin borç durumu ile ilgili bir çaba içerisindeyiz. Şu ana kadar tespit edebildiklerimizle size bu bilgileri sunmak istiyorum. İlerleyen süreçte nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Umarız ki bu son borç tutarı olur. Bunu temenni ediyorum ve dua ediyorum” ifadelerini kullandı.Çavuşoğlu, oturumda borçların durumu, kredi borçlanmalarının özellikleri ve belediyeye yaşatacakları sıkıntılar gibi birçok konuda Meclis Üyelerine bilgi verdi.

Büyükşehir Meclis Seçim (3)

“BELTAŞ VE KÜLTÜR A.Ş.’DE İNCELEMELER DEVAM EDİYOR”

Belediyeye ait şirket olan BELTAŞ ve Kültür A.Ş.’de de incelemeler yaptıklarını kaydeden Çavuşoğlu evraklardaki tutarsızlıklara dikkat çekti. Başkan Çavuşoğlu; “Özellikle BELTAŞ ve Kültür AŞ üzerinden bir süreci yönetiyoruz. BELTAŞ’ta karşılaştığımız tabloyu kısaca özetleyeceğim. Sonrasında zaten iç soruşturmalarımız devam ediyor. Gerekirse suç duyurularında bulunacağız. Bir A4 kağıdının üstüne miktarlar yazılı binlerce belge elimize ulaştı arkadaşlar. İçinizde hemen hemen hepiniz ticaretle uğraşıyorsunuz, bu olaya ne kadar vakıf olduğunuzu da biliyorum. Kağıdın üstünde şu yazıyor. Satır satır bir çizelge var. Kasa nakdi Z raporu diye bir kalem var arkadaşlar.Buradaki en güzel tarafı da bu. Kasa 3 bin Z raporu 500. Bütün evraklarda miktarları farklı olmak şartıyla böyle bir tablo var. Yani kasada 3 bin lira var BELTAŞ’ın tamamında bütün BELTAŞ’a ait işletmelerde kasada 3 bin var Z raporunda 500 gözüküyor. Bir de güzelce sistem kurmuşlar. Şeytanın aklına zor gelir bu sistem.Bir çuval yapmışlar. Sonra kaydı olmayan hiçbir şekilde belgesi olmayan bir mühür zinciri basmışlar. Soruyorum bir kaydı var mı? Yok” dedi. Çavuşoğlu, Beltaş ve Kültür A.Ş’ye yönelik elde ettikleri bilgileri de Meclis üyeleriyle paylaştı.

Büyükşehir Meclis Seçim (2)

TEK YÖNETİCİLİ ŞİRKET

Kültür A.Ş.’nin tek yöneticisi olduğunu belirten Çavuşoğlu; “Asıl güzel olanlardan biri de, Kültür A.Ş. diye bir şirket düşünün tek yönetim kurulu üyesi var. Her şeyi o. Yönetim kurulu başkanı da o, şirketin yöneticisi de o, paraların takibi de o… Dedim ki defteri getir. Bu kadar para girmiş çıkmış. Bir tane defter getir yok, kayıt getir yok, onu getir yok. Peki dedim nasıl kiraya veriyorsun? Bu bilboardları. Kaç para diye soruyorum diyor ki 700 lira. 500 lira olmaz mı diyorlar, veriyorum ben de… Bakkal dükkanı mı bu… Bir prensibi olur, bir çalışma şekli olur. Paralar nereye yatıyor? Bankaya yatıyor. Ne kadar kiraya verdin getir evraklarını, evrak yok. Bunları nasıl takip ediyorsun, bir tane gitti evrak aldı geldi. 300 lira şunu kiraladım, 500 lira bunu kiraladım… Hepsinin takipçisi olacağız. Ben hukuk çerçevesi içerisinde takip edilebilecek her şeyi takip edeceğim. Yasalar bana hangi anlamda yetki veriyorsa, iç soruşturmalarımızı tamamlayarak, sonuna kadar gideceğiz. Kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Meclis Seçim (4)

SEÇİM GECESİ BELEDİYEDEN KOLİLER ÇIKMIŞ

Merkezefendi’de Yaz Spor Okulları Kayıt Dönemi Başlıyor Merkezefendi’de Yaz Spor Okulları Kayıt Dönemi Başlıyor

Seçim akşamı sonuçların belli olduğunda belediyeden kolilerin çıkarıldığını da ileri süren Çavuşoğlu; “Kamera kayıtları ile tespit ettiğimiz hususlar var. Seçim gecesi saat 20.00 civarında kim olduğu belli olmayan, belediye personeli olmadığı konusunda belediye personelinin hemfikir olduğu bir grup belediye içerisinden, içerisinde ne olduğu belli olmayan 30’a yakın kutuyu çıkarıyor arkadaşlar.Kim bunlar diye soruyorum, tanımıyoruz. Personel mi? Bilmiyoruz. E bunlar nasıl çıkarıyorlar dedim. Bunlar buraya sürekli girerler çıkarlar. Kardeşim soruyorum güvenlik amirine, bunun içindekileri gördün mü? Bakmadım başkanım ama bilgisayar olduğunu düşünüyorum. Güvenlik amiri buranın namusunun emanet edildiği adamdır. Nasıl bakmazsın. Başkanım ben bunlara bakamam dedi. Nasıl bakamazsın. Onlar özel yetkili. Düşünün ki Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde, belediye personeli olmayan özel yetkili insanlar belediyenin bir katına girip istediği gibi davranabilme hakkını elde etmişler buna hangi vicdana sığar. Belediye kaynakları ile kampanya yönetmek hangi vicdana sığar” ifadelerini kullandı.