Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, bundan böyle yatırım amacıyla borçlanmak isteyen belediyeler Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın onayı olmadan borçlanamayacak. 

Yönetmelikte yapılan değişiklik öncesi belediyeler borçlanma amacıyla başvurularını Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gerçekleştirirken değişen yönetmelikle beraber bakanlık borçlanma başvurularını önce Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na soracak. Cumhurbaşkanlığı finansmanın gerçekleşmesini uygun bulmazsa Bakanlık izni onaylamayacak.   

Yurt Dışı Harcı 3000 TL’mi Olacak? Yurt Dışı Harcı 3000 TL’mi Olacak?

Öte yandan belediye ve belediye şirketleri yurt içi borçlanma işlemini sadece yıllık kamu yatırım programındaki projelerin finansmanı için yapabiliyor. 

MUHALİF BELEDİYEYE YATIRIM YOK

2019 Seçimlerinin ardından muhalefete geçen belediyelerde yatırım amaçlı borçlanma başvuruları birçok kez geri çevrilirken, yapılamayan yatırımlar da iktidar tarafından ‘kara propaganda’ malzemesi olarak seçmenin önüne atılmıştı. Bu düzenleme ile beraber Cumhurbaşkanlığı’nın onay vermeyeceği muhalif belediyeler yatırım yapamaz hale getirilebilecek. Yapılan değişiklikle iktidara ait belediyelerde ise tam tersi durumların önü açılabilir.  

Editör: Orhun Çoban